Angielski dla dzieci

Angielski dla dzieci, czyli moja językowa środa. Co dwa tygodnie w środę zapraszam na wpisy poświęcone zabawom językowym, które pomogą dzieciom  utrwalić angielskie słówka. Każdy wpis poświęcony jest innemu zagadnieniu.

Przedstawione zabawy powinny sprawdzić się jeśli dziecko już dobrze posługuje się językiem ojczystym. Powiedzmy tak średnio od trzylatka wzwyż. Z zabaw tych korzystałam też w klasach 1-3 szkoły podstawowej, więc i trochę starsze dzieci dają się w to wkręcić.

Będą to zabawy pozwalające utrwalić dzieciom różne słówka. Ale żeby można je było utrwalać, trzeba je najpierw poznać. Jeśli Wasze dziecko zapoznało się już z tymi słówkami i chcecie je tylko utrwalić, to nie ma problemu. Jeśli natomiast chcecie je dopiero wprowadzić, proponuję zrobić to w następujący sposób:

 

Najpierw oczywiście musimy wybrać kilka (5-6 powinno wystarczyć na raz) słówek z danej dziedziny, których nazwy podajemy dzieciom. Najlepiej, żeby nazwa połączona była z obrazkiem, więc albo sami rysujemy obrazki,  albo pokazujemy zdjęcia w książce, można też wydrukować coś  z internetu, a w niektórych przypadkach dobrze sprawdzą się zdjęcia samego dziecka (emocje, części ciała). Dobrze jeśli te obrazki będą widoczne przez cały czas trwania zabawy. Przynajmniej na początku, w momencie wprowadzania nowych słówek.

Jak już pokażemy zdjęcia, powtórzymy nazwy, prosimy dzieci, żeby powtórzyły kilka razy. Jeśli mamy oddzielne kartki z obrazkiem, można położyć je obrazkiem do dołu i poprosić dzieci, żeby zgadywały co gdzie jest – np. Where is a T-shirt? Dziecko wtedy odkrywa karty dopóki nie znajdzie odpowiedniego obrazka. Źle odgadnięte odkłada z powrotem obrazkiem do dołu. (Dzieci zazwyczaj lubią zgadywać i samo szukanie staje się zabawą, nie skupiają się na zapamiętywaniu nazwy, tylko na znalezieniu odpowiedniego obrazka, i w ten właśnie sposób zapamiętują i chcą się bawić po raz kolejny i kolejny i kolejny – nie kojarzą tego z nauką.


Po takim wprowadzeniu możemy już przystąpić do części zasadniczej. Oto lista tematów, które do tej pory zostały omówione:

zabawy

– ubrania

zwierzęta

części ciała

owoce

zabawki

cyfry

emocje

jedzenie – przepis na „apple crumble”

nauka wierszyków

nauka wierszyków cz. 2

kolory

gry angielskich dzieci cz. 1 (mój artykuł na juniorowo.pl)

gry angielskich dzieci cz. 2

zabawy utrwalające słówka z każdej dziedziny

zabawy utrwalające słówka z wielu dziedzin jednocześnie

nauka piosenki. Przykładowe piosenki o Bożym Narodzeniu

kasztany

angielski w ruchu (mój artykuł na juniorowo.pl)

angielski w ruchu – Poradnik dla rodziców

podstawowe zasady nauki przez zabawę

zabawy z kartami obrazkowymi