Cyfry po angielsku – zabawy dla dzieci

Kolejna językowa środa. Dzisiaj –cyfry, czyli o tym jakie zabawy pomogą dzieciom poznać i utrwalić nazwy liczb po angielsku. Do dzieła – przed Wami cyfry po angielsku.

Jak zwykle:

Przedstawione zabawy powinny sprawdzić się jeśli dziecko już dobrze posługuje się językiem ojczystym i zna cyfry. Powiedzmy tak średnio od cztero- czy nawet pięciolatka wzwyż. Z zabaw tych korzystałam też w klasach 1-3 szkoły podstawowej, więc i trochę starsze dzieci dają się w to wkręcić.

 

Potrzebne nam będą karty z cyframi. Szczególnie przy młodszych dzieciach najlepiej by było, gdyby na karcie poza zapisaną cyfra, była narysowana odpowiadająca jej liczba jakichś elementów.  Dobrze jeśli te obrazki będą widoczne przez cały czas trwania zabawy. Przynajmniej na początku, w momencie wprowadzania nowych słówek.

Jak już pokażemy karty, powtórzymy nazwy, prosimy dzieci, żeby powtórzyły kilka razy. Jeśli mamy oddzielne kartki z obrazkiem każdej zabawki, można położyć je obrazkiem do dołu i poprosić dzieci, żeby zgadywały co gdzie jest – np. Where is one? Dziecko wtedy odkrywa karty dopóki nie znajdzie odpowiedniego obrazka. Źle odgadnięte odkłada z powrotem obrazkiem do dołu. (Dzieci zazwyczaj lubią zgadywać i samo szukanie staje się zabawą, nie skupiają się na zapamiętywaniu nazwy, tylko na znalezieniu odpowiedniego obrazka, i w ten właśnie sposób zapamiętują i chcą się bawić po raz kolejny i kolejny i kolejny – nie kojarzą tego z nauką.)

 

Po wstępie – pora na zabawy utrwalające cyfry po angielsku:

1. Garaże – potrzebne nam będą samochody zabawkowe i  jakieś wyznaczone miejsca, w których układamy karty z cyframi, mogą to być np. pudełka, ale równie dobrze sprawdzą się po prostu meble – szafka będzie garażem nr 1, dywan – garażem nr 2, parapet w kuchni – nr 3 i tak dalej.  Zabawa jest prosta – mówimy „Now go to garage No. 2″ i zadaniem dziecka jest odnalezienie garażu i odprowadzenie samochodu na miejsce. Potem jedziemy do kolejnego garażu i kolejnego. Najlepiej, żeby garaże były porozrzucane po całym mieszkaniu, tak żeby dzieci bardziej niż na zapamiętaniu cyfry, skupiały się na szukaniu i bieganiu. Ruch wielu dzieciom ułatwia zapamiętywanie. Zabawę można oczywiście trochę utrudnić – „Blue car goes to garage No. 3. Yellow car goes to garage No. 7″ i tak dalej, dodając kolejne szczegóły. Jeśli Twoje dziecko nie lubi bawić się samochodami – nic straconego, zawsze można zamienić je na hangary, domki dla lalek, jaskinie dla dinozaurów, gniazda dla ptaszków, czy cokolwiek.

2. Piszemy całym ciałem – kolejna zabawa ruchowa – wybieramy sobie jakąś cyferkę i próbujemy ją napisać na dywanie idąc, i tak układając nasze kroki, żeby ostatecznie utworzyły obraz wybranej cyfry. Zadaniem dziecka jest zgadnąć, co za cyfrę napisaliśmy. A potem następuje zamiana ról. Jeśli dziecko nie chce samo wybierać cyfry, którą chce pokazać (co się czasem zdarza w tego typu zabawach, bo małe dzieci często chcą po prostu naśladować rodziców, i nie potrafią jeszcze samodzielnie dokonać wyboru w tego typu zabawie), zawsze możecie na zmianę ciągnąć karty, z cyframi, które mieliście już wcześniej przygotowane.

3. Zabawa muzyczna – włączamy ulubioną muzykę i tańczymy. Od czasu do czasu przerywamy muzykę i dajemy hasło – „five jumps/sit-ups/jumping jacks”. Uczymy się liczyć i wspólnie spalamy kalorie – same plusy.

A na zakończenie jeszcze piosenki, na których angielskie dzieci uczą się liczyć. Kilka propozycji znajdziecie tutaj.

Więcej wpisów: Angielski dla dzieci