Sparwy kryminalne Filipiny Lomar

Tytuł: Sparwy kryminalne Filipiny Lomar

IMG_20220829_082905

Wydawnictwo: Egmont

Scenariusz: Dominique Zay

Ilustracje: Greg Blondin

Kolorystyka: Dawid

Dla kogo: 8-14 lat. Młodszym nie polecam ze względu na przemoc.

O czym: Tytułowa Filipina Lomar ma 13 i pół roku i jest młodą detektywką. Zajmuje się naprawdę poważnymi sprawami. W pierwszej części serii staje naprzeciwko dwóch braci szantażystów, a sprawa, która początkowo wydaje się być dość błaha (wymuszenia pod szkołą), okazuje się mieć drugie, bardziej niebezpieczne dno. Filipina jest jednak sprytną dziewczyną i razem z przyjacielem z półświatka przestępczego, opracowuje pewien plan. Czy się powiedzie? No tego to już Wam zdradzać nie będę.

Plusy: Ciekawa historia, nagłe zwroty akcji, napięcie, przygoda, niebezpieczeństwo. Dobrze się czyta, bo komiks naprawdę wciąga. Podobają mi się również ilustracje w stonowanych kolorach, ale za to z mocno wyeksponowanymi emocjami bohaterów. Po raz kolejny – fajnie, że bohaterem jest dziewczyna. Czemu tak uważam? Tłumaczyłam tutaj. Bohaterka jest silna, zdecydowana i świetnie sobie radzi, ale też kiedy potrzebuje – wie kogo poprosić o pomoc i dokładnie to robi.

Plus moim zdaniem też za pokazanie bardzo różnych bohaterów – mamy odważną Filipinę, ale też przestraszoną chińską rodzinę, mamy głuchoniemą mamę, która wspiera swoją córkę i daje jej miejsce na zdobywanie własnych doświadczeń, mamy wujka, który może i ma trochę problem z alkoholem, ale jest dla dziewczyny oparciem i pomocą, mamy uczciwego złodzieja, który pomaga dziewczynie w walce z brutalnymi szantażystami… Jest naprawdę spory przekrój.

Minusy: To jedna z tych historii, która pokazuje, że rodzicom lepiej nie mówić wszystkiego. Co prawda wiele przygodowych książek dla dzieci i młodzieży jest oparta na takich założeniach. Wszystko w imię wciągającej i fascynującej czytelnika przygody. Nie jestem też zdania, że dzieci nie powinny czytać takich historii. Bardziej chodzi mi o to, że kiedy już czytają, warto z nimi rozmawiać o tym, kiedy jednak warto zwrócić się o pomoc do mamy i taty, bo to wcale nie jest nic złego.

IMG_20220829_082931 IMG_20220829_082938 IMG_20220829_082955