Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują Twój weekend.

Nasze pierwsze wyprawy z tą książką (do Józefowa i Płocka) już za nami, mogę więc spokojnie przystąpić do recenzji.

Tytuł: Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują Twój weekend.

_MG_5823

Wydawnictwo: Znak

Autorzy: Monika Masalska, Seweryn Masalski

Dla kogo: dla rodziców z dziećmi, którzy lubią spędzać czas poza domem i mieszkają w okolicach Warszawy

O czym: Jest to zbiór 57 wycieczek po Warszawie i okolicach. Książka podzielona jest na trzy części: wyprawy w Warszawie, do godziny drogi z Warszawy (tych jest chyba najwięcej) i do dwóch godzin drogi z Warszawy. Wycieczki opisane są zawsze standardowym zestawem informacji, który zawiera mapkę z zaznaczoną trasą, czas spaceru, jak dojechać komunikacją miejską i ile czasu zajmie dojazd samochodem, gdzie zaparkować, czy można coś zjeść (ewentualnie, co autorzy polecają), czy spacer można odbyć z psem i z wózkiem. Do tego dołączone są interesujące teksty, w których można znaleźć trochę ciekawostek historycznych, trochę rzeczy na które zwrócić uwagę, trochę informacji o miejscowych atrakcjach. Każda wycieczka jest też oznaczona kolorowym półkolem (lub półkolami), które już na wstępie informuje nas, czy na tej wycieczce będziemy oglądać zabytki, góry, wodę, miasto, kładki czy las.

_MG_5825 _MG_5824

 

Plusy: Ciekawe teksty. Informacje o atrakcjach nie zawsze oczywistych na pierwszy rzut oka. Usystematyzowany opis, który szybko pozwala ocenić czy dany typ atrakcji nas interesuje (kolorowe półkola), czy jest to wycieczka dla nas (czy można wziąć psa lub wózek) oraz ile czasu mamy sobie na to zaplanować. Książka jest też całkiem przyjemna wizualnie – stonowane kolory, dobre zdjęcia.

Naprawdę dużo ciekawych informacji zarówno historycznych, jaki i takich, które potrzebne są rodzicom, a które nie zawsze możemy znaleźć na stronach internetowych.

Ale dla mnie chyba najfajniejsze jest podejście autorów do spędzania czasu. To przeświadczenie, że przygoda i ciekawe rzeczy są wszędzie, wystarczy trochę uważności i ciekawości świata. Naprawdę polecam taką formę patrzenia na zwiedzanie z dziećmi.

Minusy: Przyczepiłabym się tylko do sprawy takiej bardziej organizacyjnej – z trzech wspominanych już części książki zaczyna się mapką, na której zaznaczone są miejsca mikrowypraw. Byłoby nam łatwiej z nich korzystać, gdyby przy miejscowościach były napisane numery stron odsyłające do opisu wycieczki.

IMG_20220810_131422

 

Niezależnie od tego, napewno jeszcze nie raz skorzystamy z wycieczkowych pomysłów zawartych w tej książce.

IMG_20220810_131354 IMG_20220810_131349 IMG_20220810_131340 IMG_20220810_131326 IMG_20220810_131333