Co zrobić z dzieckiem tej wiosny – 25 pomysłów

W końcu przyszła długo wyczekiwana – wiosna. Trzeba ją dobrze wykorzystać. Dlatego dzisiaj mam dla Was trochę pomysłów na wiosenne zabawy z dziećmi:

1. Rozpoznawanie chmur z użyciem takiego oto urządzenia

2. Budowanie robaka

3. Możecie też rozpocząć własny Pamiętnik Drzewa

4. Wypożyczcie z biblioteki jakiś atlas owadów, weźcie go na spacer i spróbujcie zidentyfikować wszystkie spotkane po drodze robaki

5. Wiosna to czas kiedy natura budzi się do życia, może więc zapoznajcie się z książką „Bardzo głodna gąsienica”. A jak już to zrobicie to poszukajcie w sieci zabaw na podstawie tej książki. Jest ich naprawdę bardzo dużo.

6. Obrazki z rzeczy znalezionych na spacerze

7. Latawiec

8. Wiosna to też dobry czas na obserwacje ptaków. Możecie zrobić własny dziennik obserwacji. A jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzę na temat ptaków, polecam książkę „O ptakach”

Prostsza wersja takiego dziennika obserwacji może wyglądać np. tak

9. Posadzić kwiatek w doniczce

10. Pojechać na wieś

11. Gra w klasy. A dla tych, którzy uważają, że każda zabawa powinna być trochę edukacyjna, można przy okazji wprowadzić cykl życiowy np. żaby. Wystarczy na kolejnych polach zamiast numerków narysować etapy życia żaby.

12. Wymyślić własną grę – np. klasy z własnym akcentem, albo własny wierszyk do skakania na skakance, albo własne kroki gry w gumę, a może jakąś odmianę chowanego, czy podchodów?

13. Spacer poszukiwacza przyrody – konkurs, kto pierwszy znajdzie rzeczy z całego rządka ten wygrywa, tak jak tutaj

Jeśli podoba Wam się taka zabawa, koniecznie też zajrzyjcie tutaj – ponad 30 pomysłów na zabawy dla poszukiwacza przyrody z planszami do wydrukowania.

14 – Zestaw do gry w kółko krzyżyk, ze znalezionych na spacerze kamieni

15. Prywatne sprzątanie świata – wystarczą gumowe rękawiczki i worki na śmieci.

16. Pamiętnik przyrodnika

17.Spacer urozmaicony jakąś fajną zabawą, np. „widzę coś na literę …”, albo „widzę coś w kolorze…”  Można się oczywiście zamieniać rolami, raz widzi rodzic, a zgaduje dziecko, a drugi raz odwrotnie. Inne pomysły na urozmaicenie wiosennego spaceru znajdziecie w moim artykule na portalu Dzieci są Ważne – 5 pomysłów, jak z nudnego spaceru zrobić coś ciekawego

18. Na wiosnę warto też wspólnie udać się na zakupy do warzywniaka i tam zapoznać się z sezonowymi warzywami i owocami. A przy okazji może zrobić drobne zakupy i przygotować wspólnie coś pysznego.

19. Na deszczowe popołudnie – zróbcie sobie własną grę planszową. Tak naprawdę wystarczy kartka, kredki i trochę wyobraźni w ustalaniu zasad i kolorowaniu. A pionki i kostkę można oczywiście wypożyczyć z jakiejś innej gry.

20. Wiosna nie byłaby wiosną, gdyby nie można było pograć w piłkę.

21. Nauczyć się wiosennej piosenki – nasze propozycje

22. Rysowanie krok po kroku z wiosennym motywem, np. robaki

23. Wycieczka do lasu

24. Wiosenna bajka, np. słuchowisko Wiosna Radosna albo Wiosna w Dolinie Muminków w nieco innej wersji? Lub jakaś inna wiosenna bajka. 

25. Możecie też przygotować własną książkę o wiośnie. To jak potraktujecie temat, zależy tylko i wyłącznie od Was. Może będzie to publikacja popularno-naukowa ze zdjęciami oznak wiosny, które zaobserwowaliście? A może bardziej fantastyczne przygody Pani Wiosny i jej pomocnika Elfa Kluseczka? Z czego zrobić taką książkę – kilka pomysłów znajdziecie tutaj.

 

 

Więcej pomysłów na to co można z dziećmi robić wiosną:

Wiosenne zabawy w domu dla przedszkolaka

Wiosenne zabawy na dworze

Mam nadzieję, że podoba Ci się moje zestawienie. Jeśli tak – proszę zostaw po sobie ślad. Będę wdzięczna za każdy komentarz i udostępnienie.


Jeśli uważasz, że ten wpis może jeszcze komuś pomóc – udostępnij go znajomym.
A jeśli masz do mnie jakieś konkretne pytanie, pisz pod wpisem lub na maila nasze.kluski@o2.pl Pomogę, na ile będę umiała.

Pamiętaj, że ja w ten artykuł włożyłam czas i pracę. Jeśli więc Ci się podoba i uważasz, że może się przydać komuś z Twoich znajomych – udostępnij go dalej. Takie udostępnienia i komentarze, to dla mnie znak, że moja praca nie idzie na marne.

A jeśli jesteś na blogu po raz pierwszy – serdecznie zapraszam do zapoznania się z zakładką „Od czego zacząć czytanie bloga?”

 

  • Bardzo bardzo inspirujący zestaw. Na pewno skorzystam z kilku pomysłów.

  • Moje dzieci kochają przyrodę, skorzystam z kilku pomysłów z nią związanych :-)

  • Jula

    Na pewno skorzystam 😉 bardzo pomocny poradnik 😉

  • Klara Adamska

    Świetne te pomysły 😀 Bardzo kreatywne i na pewno skorzystamy z nich w przyszłości, bo na razie Tadzio jest jeszcze kilkumiesięcznym brzdącem i jego ulubionym zajęciem wiosną są baaardzo długie spacery w wózku. :) Dobrze, że mamy dobry wózek, vicco od adamexu, bo inaczej moje plecy szybko by odpadły 😉 Na szczęście wózek ma regulowaną rączkę, wiec mogłam dopasować ją idealnie do swojego wzrostu, no i amortyzacja jest super, więc łatwo pokonujemy krawężniki i inne przeszkody. Wcześniej nie sądziłam, że wybór odpowiedniego wózka jest tak istotny. 😉