Wiosenne zabawy w domu – dla przedszkolaka

Druga część listy – tym razem wiosenne zabawy w domu.

1. Hodowla fasoli(instrukcja)

2. Kiełkujemy czyli bierzemy się za hodowlę własnych kiełków. Nasiona można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Dla dzieci będzie to ciekawy eksperyment, a my będziemy miały co położyć na kanapkę.

3. Malowanie błotem – jeśli na dworze akurat pada, zawsze możecie wyjść po błoto, dodać do niego trochę farby i spróbować stworzyć własne arcydzieło.

4. Inny pomysł na zabawę ziemią – zabawa sensorycznamały ogrodnik.

5. Eksperyment z kolorami – potrzebne będą kwiatki o białych płatkach, szklane pojemniki, woda i barwnik. Eksperyment.

6. Wesołe doniczki z plastikowych butelek – zabawa recyclingowa. Najpierw tworzymy doniczki z dolnej części plastikowych butelek, zasypujemy ziemią i siejemy im czuprynki.

7. O wiośnie można też poczytać, przykładowe pozycje:  Mama Mu sprząta, Wiosna w BullerbynO przyrodzie, Bardzo głodna gąsienica. Na pewno możecie jeszcze coś tu dopisać.

8. Pamiętnik drzewa

9. Filmiki o zwierzętach – youtube jest ich pełne. Trzeba tylko umieć znaleźć te właściwe. Tutaj znajdziecie kurczaka, który wykluwa się z jajka, tutaj cykl życiowy motyla, cykl życiowy żaby, cykl życia biedronki, 9 dni w gnieździe z małymi ptaszkami, a może symulacja rozwoju pisklaka? Możliwości jest mnóstwo.

10. Zawsze możemy też pooglądać bociany online. Może to być jednorazowa akcja, ale możecie też „zaprzyjaźnić się” z jakimś gniazdem i wpadać tam częściej. Sprawdzać co tam u nich.

11. Na stronie ptaki24.pl znajdziecie też wiele ciekawych rzeczy – są zadania i malowanki do wydrukowania, filmiki o ptakach, atlas ptaków z odgłosami jakie wydają,są zdjęcia, można też oglądać budki ptaków na żywo online.

12. Zawsze dobrze mieć też w zanadrzu jakąś wiosenną piosenkę. Może Bocian, albo Wkrótce wiosna , a może klasycznie i nie po dziecięcemu Wiosna ach to ty?

13. Zabawa w robaki – tym razem ruchowa. Przygotujcie kilka karteczek na nich narysujcie różne robaki. Potem złóżcie kartki, tak żeby nie było widać co jest gdzie i losujcie. A co wylosujecie – musicie naśladować. Możecie np. pełzać jak gąsienica, latać jak motyle, skakać jak koniki polne.

14. Wiosenne malowanki – internet jest też nieprzebranym źródłem kolorowanek ze wszystkich możliwych tematów, zadań i innych rzeczy, które wystarczy tylko wydrukować. Wpiszcie sobie w google „spring printables” i zobaczcie co Wam wyskoczy.

15. Eksperyment na temat tego jak powstaje deszcz – chmura deszczowa z pianki do golenia.

16. Niedawno znalazłam też pomysł na taki deszczowy obrazek i muszę przyznać, że też chcę taki zrobić.

17. Dziennik obserwacji pogodowych – Wystarczy zeszyt do którego dziecko będzie mogło wklejać lub rysować obrazki oznaczające pogodę danego dnia. Słoneczko, chmurka, deszcz, burz, śnieg. Do tego możecie też dodać jakieś kolorystyczne oznaczenia temperatury – powiedzmy gorąco – czerwony, ciepło – pomarańczowy, chłodno – jasny fioletowy, zimno – niebieski. Czy coś takiego. Ale możecie też pokusić się o coś więcej i wybudować np. własną stację metrologiczną. 

18. Malowanie kwiatami – na spacerze zbieramy rośliny, które wpadną nam w ręce, a potem używamy ich jako pędzelków do malowania farbami.

19. Do wiosennych zabaw można też oczywiście wykorzystać ciastolinę. Taki przykład.

20. A może spróbujecie pobawić się w ptaszki i uwijecie własne gniazda? Budowanie gniazda.

21. Niezbyt trudne będzie też wycięcie z kartonu maski biedronki czy pszczółki. Maski owadów

22. Owady można też zrobić z rolek po papierze

23. A jeśli macie wytłaczanki po jajkach możecie zrobić takie maski ptaków.

24. Z wiosną kojarzą nam się też zapewne rzodkiewki. Czemu by nie zrobić z nich czegoś ciekawego? Wystarczy nożyk i kilka wykałaczek. Można robić bałwana, ludzika, krowę – całkiem jak z kasztanów, ale jeszcze łatwiej, bo rzodkiewki są dużo łatwiejsze w obróbce. A potem można je schrupać.

25. Żeby zrobić motyla wystarczy kilka kleksów farby na kartce.A dzieci zazwyczaj lubią wylewać farbę. Przykład. 

26. Albo wiosenne odgłosy naszych polskich ptaków na youtubie jeśli akurat nie możecie wyjść na spacer?

Na wiosenne zabawy na dworze zapraszam do naszego wcześniejszego wpisu.

Jeśli uważasz, że ta lista jest ciekawa i jeśli w jakiś sposób Ci pomogła, proszę udostępnij ją dalej. Wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonkę pod wpisem – Podziel się.  A jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na wiosenne zabawy  – komentujcie.