Naucz mnie samodzielności – czytamy o dzieciach

Dzisiaj pierwszy wpis z cyklu „czytamy o dzieciach”. Pierwotnie chciałam Wam pokazać całkiem inną książkę, ale ponieważ po raz kolejny wypożyczyłam z naszej biblioteki książkę Maji Pitamic „Naucz mnie samodzielności” pomyślałam, że może warto od niej zacząć.

naucz-mnie-samodzielnosci

Czemu książka zawitała u nas po raz drugi? Pewnie dlatego, że od jakiegoś czasu zauważam, że jak moje dzieci stają się nieznośne, muszę im dorzucić jakichś obowiązków, pozwolić na więcej samodzielności, nauczyć czegoś nowego, czy po prostu pozwolić wejść wyżej (tak jak to było z naszą wieżą).

Ta książka pomogła mi już kiedyś, postanowiłam więc i tym razem zwrócić się do niej. A co tam jest? Zbiór zadań i umiejętności, które każde dziecko powinno posiąść, żeby samodzielnie i pewnie poruszać się po świecie dnia codziennego. Przykład? Sposobem z tej książki nauczyłam Kluska samodzielnie myć ręce kiedy miał koło dwóch lat. Tym razem Klusek nauczył się samodzielnie zakładać kurtkę – co muszę przyznać, znacznie ułatwia wychodzenie na spacer w sezonie zimowym.

naucz-mnie-samodzielnosci1

 

naucz-mnie-samodzielnosci3 naucz-mnie-samodzielnosci2

Ale poza takimi czynnościami codziennymi, są też sposoby nauki pisania, matematyki czy biologii. A wszystko oczywiście w duchu pedagogiki Montessori. W myśl zasady, którą kierowała się założycielka – pomóż mi zrobić to samemu. Bo wg Marii Montessori, to jest właśnie najlepszy sposób pomocy, jaki dziecku zaoferować może dorosły.

czytamy-o-dzieciach

Zapraszam również na blogi mamajanka oraz Wcześniak i co dalej gdzie znajdziecie więcej wpisów na temat książek o dzieciach. Jeśli ktoś chciałby jeszcze się do nas dołączyć – serdecznie zapraszam. Przesyłajcie linki ze swoimi wpisami na adres nasze.kluski@o2.pl

O tym jak na co dzień budować w dziecku samodzielność pisałam też tutaj – Samodzielność w domu

 • Musze poszukać u mnie w bibliotekach, czy nie maja dostępnych pozycji dotyczących metod Montessori. :)

  • Ola

   Zapewne warto. Może macie jakąś bibliotekę pedagogiczną w okolicy? Tam jest większa szansa zazwyczaj :)

 • książka wygląda bardzo zachęcająco! ciekawe, że dotąd czytałam o pedagogice wg Montessori tylko online – może pora to zmienić 😛
  uczenie dziecka samodzielności i wspieranie go w zdobywaniu nowych doświadczeń to również według mnie jedna z najważniejszych (jeśli nie w ogóle najważniejsza) z ról rodzica – w końcu tylko przygotowujemy je do życia w społeczeństwie – przy nas nabierają pewnych umiejętności i pewności siebie, ale potem muszą sobie radzić same – i to często już w wieku przedszkolnym…
  i faktycznie – im więcej konkretnych zadań do wykonania tym mniej czasu na fochy :)

  • Ola

   Jest trochę propozycji dotyczących Montessori na rynku. Ja co prawda nie do końca odnajduję się w tej pedagogice, ale kwestia samodzielności w życiu codziennym do mnie przemawia:)

 • oo to coś dla mnie, jestem zachwycona Montessori, staram się wprowadzać w życie np. tutaj: http://snikersik.pl/index.php/item/443-domowe-montessori-przepis-na-madre-dziecko ale warto zaopatrzyć się w jakieś sensowne lektury..tylko zastanawiam się czy jest jakiś próg wiekowy, bo na pewno inne zabawy stosuje się przy dwulatku a inne przy 5 latku, czy ta książka jest bez względu na wiek?

  • Ola

   To jest książka wg autorki dla dzieci w wieku między 2 a 5 lat. Mają to być umiejętności, które dzieci powinny zdobywać po kolei. Kiedy opanują wcześniejsze, mogą przechodzić do późniejszych. Ja osobiście nie do końca się z tym zgadzam, ale faktem jest, że sa tam zadania dla dzieci starszych i młodszych. A dodatkowo, są przy większości zadań wersje bardziej zaawansowane. Także myślę, że spokojnie dzieci między 2 a 5 lat, znajdą tam coś dla siebie :)

 • Bardzo fajnym sposobem na nauczenie dzieci samodzielności jest motywacja. Polecam m.in. fajną tablicę motywacyjną, http://www.magnesik.eu wpis „Jak zamienić obowiązki w zabawę?”. Pozdrawiam

 • Książka wygląda naprawdę interesująco. Czytam o Montessori i czytam i mam coraz większa ochotę wprowadzić choć jej elementy w życie. Moja córeczka ma dopiero 16 miesięcy. Myślisz, że znajdziemy w tej książce cokolwiek dla siebie, czy jednak poczekać?

  • Ola

   Według opisu, są tam zadania dla dzieci od 2 do 5 lat i myślę, że to odpowiedni opis jest. Ale zapewne wszystko zależy od dziecka. Jeśli chodzi o młodsze dzieci i Montessori to polecam blog http://www.howwemontessori.com/