Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów o zwierzętach.

Kolejny pomysł na książkowy prezent. Czy warto?

Tytuł: Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów o zwierzętach.

IMG_1600

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Tekst: Dorota Sumińska

Ilustracje: Joanna Żero

Dla kogo: Wydaje mi się, że tak mniej więcej dla przedziału wiekowego 411 lat. Starsze dzieci mogą zniechęcić zbyt dziecięce ilustracje, na wiele z tych pytań też prawdopodobnie będą już w stanie same odpowiedzieć (chociaż zapewne w dalszym ciągu wiele mogłyby się nauczyć, to mogą nie być zainteresowane książką ze względu na stronę wizualną). Dla młodszych, niektóre wyjaśnienia mogą być trochę zbyt „poważne”.

O czym: Jak mówi tytuł, książka to zbiór pytań i odpowiedzi na temat zwierząt. Pytania są naprawdę przeróżne, od tytułowego – czy ryby piją wodę? Po bardziej abstrakcyjne, np. czy zwierzęta piją alkohol albo ulegają modzie? Aż po takie z gatunku – dlaczego niektórzy lubią rysować lub czy marzenia się spełniają? Pełen przekrój dziecięcych pytań, nie pomijający tematów kup, bajek czy wymiotów.

Na wszystkie te pytania próbuje odpowiedzieć autorka – Dorota Sumińska – „lekarka weterynarii, psycholożka zwierząt, przyjaciółka zwierząt i ludzi” (jak mówi okładka).

Plusy: Dużo wiedzy przedstawionej w naprawdę zrozumiały i ciekawy sposób. Ciekawe pytania intrygują i zatrzymują na dłużej w książce. Widać też, że autorka zna się na zwierzętach i że naprawdę wciągnął ją ten świat. Świetny sposób by odpowiedzieć na wiele dziecięcych pytań, ale też zaszczepić w dzieciach ciekawość przyrody.

Minusy: Dla mnie – ilustracje. Po prostu nie przepadam za tego typu kreską, chociaż muszę przyznać, że autorka pokazuje naprawdę dużo humoru i wydaje mi się, że młodszym dzieciom ten sposób ilustrowania może przypaść do gustu.

Poza tym, moje dzieci zwróciły uwagę na to, że szczególnie w przypadku niektórych pytań, autorka znacznie odchodzi od tematu i np. żeby przeczytać odpowiedź na pytanie „dlaczego ludzie boją się pająków?” musimy przejść przez całą stronę, która opisuje jedyne dwa gatunki pająków w polskiej przyrodzie, które są w stanie przeciąć ludzką skórę. A odpowiedź do której dochodzimy na końcu, to 3-4 zdania wytłumaczenia. Co nie zmienia faktu, że tekst o pająkach był całkiem ciekawy i sporo się z niego dowiedzieliśmy. Ale moje dzieci przy każdej pauzie w czytaniu, pytały „No dobra, ale czemu ludzie się ich boją?”

Małym minusem jest też dla mnie brak spisu treści. Na końcu książki jest indeks tematyczny, co jest fajne, ale nam przydałaby się jeszcze lista pytań zawartych w książce z odniesieniem do numeru strony.

 

Podsumowując

Patrząc na ilość tekstu mojej recenzji wydawać by się mogło, że książka ma więcej minusów niż plusów, ale tak naprawdę jest całkiem odwrotnie. Minusy na które zwracam uwagę, to tylko szczegóły, ale ciekawa i zabawna treść, oraz nauka i rozbudzanie ciekawości świata to podstawa tej książki i naprawdę warto po nią sięgnąć.

 

IMG_1602 IMG_1601 IMG_1603