Jak być prawdziwym mężczyzną?

Czasy się zmieniają, zmienia się też nasze postrzeganie ról męskich i żeńskich. I chociaż sądząc po tym, co dociera do mnie z różnych mediów, dla wielu dorosłych jest to problem, to jednak wydaje mi się, że warto i na ten temat rozmawiać z dziećmi.

Tytuł: Jak być prawdziwym mężczyzną

_MG_2054

Tekst i ilustracje: Scott Stuart

Wydawnictwo: Znak

Dla kogo: 4-8 lat. Wydaje mi się, że młodsze dzieci nie bardzo się przejmują takimi problemami, a wprowadzania przez dorosłych tego tematu na siłę nie uważam za najlepsze rozwiązanie. Dla starszych dzieci książka może być już zbyt dziecinna.

O czym: O tym jak przez wieki zmieniał się obraz prawdziwego mężczyzny i o tym, jakich mężczyzn wymagają dzisiejsze czasy.

Plusy: Jest to niezwykle ważny temat i brawa dla autora za podjęcie go z odwagą i dowcipem. Plus też za kolorowe i humorystyczne ilustracje. Wielki plus za to, że książka tak naprawdę nie opisuje cech, które mają być typowo męskie, a raczej skupia się na tym, że wartością jest wiara w siebie i akceptacja, chęć pomagania innym i odwaga by mówić i robić to, w co się wierzy.

Minusy: Część, że tak powiem, językowa mnie nie urzekła. Momentami humor i rym wydają się trochę naciągane. Nie wiem na ile to kwestia tłumaczenia, a na ile oryginalnego tekstu, ale wydaje mi się, że coś można by było trochę poprawić, bo poza tym – książka jest naprawdę sympatyczna.

_MG_2055 _MG_2056 _MG_2057

A Wam z czym kojarzy się „prawdziwy mężczyzna”?