10 książek, które zmieniły moje podejście do wychowywania dzieci

Książki dla rodziców

Rynek jest pełen poradników dla rodziców. Nie wszystkie są dobre, na niektóre w ogóle nie warta w ogóle wydawać pieniędzy. Ale na szczęście jest coraz więcej ciekawych i wartościowych pozycji. Poniżej lista książek, które moim osobistym zdaniem po prostu trzeba przeczytać. A że już całkiem niedługo Święta, warto wspomnieć te tytuły w swoim własnym liście do Świętego Mikołaja.

Najlepsze książki dla rodziców

Kolejność przypadkowa:

1) Jak kochać dziecko – książka dzięki, której w dziecku dostrzega się człowieka. Książka, w której lekarz mówi o tym, że dzieci mają prawo być takie, jakie są. Czyli po prostu książka o tym, jak kochać dziecko. (Obszerniejsza recenzja tutaj.)

jak kochać dziecko korczak 2) Twoja kompetentna rodzina – o tym, że każda rodzina ma w sobie podstawy, żeby być szczęśliwa. O wzajemnym szacunku i o prawie każdego do bycia tym, kim jest. Z resztą wszystkie książki tego autora warte są przeczytania. (Więcej na temat „Twojej kompetentnej rodziny” tutaj)

twoja kompetentna rodzina juul

3) Pozytywna dyscyplina – sprawdzone sposoby na to, jak spełniać potrzeby dzieci i jednocześnie nie zwariować. Konkretne techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach i trochę teorii na temat tego, jakie czynniki wpływają na zachowanie naszego dziecka. (Więcej na temat tej książki tutaj)

pozytywna dyscyplina

 

4) Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko – niezwykle pomocny i praktyczny poradnik dla każdego, kto czasem traci panowanie nad sobą. A że przy dzieciach o to bardzo łatwo – obowiązkowa lektura dla każdego rodzica. (Szerzej na temat książki tutaj)

książki dla rodziców, o wychowaniu

5) Rodzicielstwo przez zabawę – dla wszystkich tych z nas, którzy obawiają się, że nie potrafią się bawić. Albo dla tych, którzy szukają pokojowych sposobów na rozwiązywanie trudnych sytuacji na codzień. A w zasadzie dla wszystkich, których interesują dzieci i ich sposób patrzenia na świat. (Moja recenzja książki)

rodzicielstwo przez zabawę, książki dla rodziców

6) Mam czas dla dziecka – trochę inne od obowiązującego obecnie podejścia do wychowywania dzieci. Spokojne, oparte o baśnie, sztukę, naturalne materiały, cykle świąt i przyrody. Edukacja waldorfska w pigułce do wykorzystania w domu. (Co jeszcze jest w tej książce?)

mam czas dla dziecka, książki dla rodziców

7) Naucz mnie samodzielności – zestaw zadań przygotowujących dzieci do praktycznego życia. Jak nauczyć dziecko się ubierać, myć ręce, sprzątać, ale również jak uczyć o przyrodzie, matematyce czy języku. Wszystko w oparciu o metodę Marii Montessori (Szersza recenzja)

naucz mnie samodzielności, książki dla rodziców, książki o montessori

8) W głębi kontinuum – o tym, że ludzie wychowywali dzieci dużo przed pojawieniem się poradników. Rodzice po prostu od zawsze wiedzieli, co zrobić, żeby ich dzieci rosły i się rozwijały. O tym, żeby zaufać tym instynktom, zaufać sobie jako rodzicowi i nie przejmować się ciągle zmienającymi się zaleceniami poradników.

w głębi kontinuum, książki dla rodziców

9) Uważność i spokój żabki – jak pomóc dzieciom i sobie ćwiczyć na codzień uważność, jak się uspokajać i pomóc uspokoić się dzieciom, jak sobie radzić  z trudnymi emocjami, stresem i ogólnie z problemami dnia codziennego. Pomaga odnaleźć spokój, którego nam rodzicom czasem brakuje.  (Moja recenzja)

uważność i spokój żabki

 

10) Kim jesteśmy, a kim moglibyśmy być – Bardzo ważne obserwacje niemieckiego neurobiologa na temat tego, co jest najważniejsze w rozwoju mózgu naszego dziecka, wbrew pozorom nie jest to jak najwcześniejsza nauka języków obcych, czytania i pisania, tylko zabawa, radość i zachwyt. Po przeczytaniu tej książki całkiem inaczej patrzy się na sprawę organizowania dziecięcego czasu (Moja recenzja tej książki)

kim jesteśmy a kim moglibyśmy być, książki dla rodziców

A jakie książki są na Twojej liście rodzicielskich lektur obowiązkowych? Napisz proszę w komentarzu.

Jeśli uważasz, że Twoi znajomi też mogą skorzystać z tej listy, udostępnij ją dalej.

Pin It!

książki dla rodziców, książki o wychowaniu,

 • O rany, ile książek! Ja nigdy żadnej takiej książki nie czytałam… Ale bardzo ciekawe pozycje, muszę się im bliżej przyjrzeć 😉

  • Serdecznie polecam :) Warto nie tylko się przyjrzeć, ale i przeczytać;)

 • Kurcze widzę, że mam sporo tytułów do nadrobienia.
  U mnie w tej chwili na tapecie „Dziecko z bliska” i „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały”.

 • Natalia Fedan

  Dziękuję :-) Przyda się taka lista. Ja ze swojej strony polecam „Self-Reg” Stuarta Shankera – o metodzie wychowawczej zgodnej z rodzicielstwem bliskości, a pokazująca od strony naukowej, jak poradzić sobie z zachowaniem, trudnościami w relacji i emocjami dziecka w kontekście stresu – jego i rodziców.

 • Idealny wpis dla mnie! Właśnie jestem na etapie poszukiwań mądrych książek dla rodziców, bo te, które mam powoli odchodzą z użycia (odnoszą się do niemowlaka, a moja Zosia coraz starsza…:)). Miałam właśnie wertować forum internetowe, a trafiłam na Twój wpis. Pierwszą pozycją, którą kupię będzie „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko” – mam wybuchowy charakter po ojcu i mimo wszelkich starań nie zawsze potrafię się opanować… Aż wstyd przyznać. Cóż, zabieram się za lekturę :) P.S. Masz jakieś godne polecenia miejsce do zamawiania książek w rozsądnej cenie?

  • Cieszę się, że mogłam pomóc :) Niestety nie bardzo mogę polecić jakieś konkretne miejsce na zakupy, różnie to bywa. Ale na pewno warto najpierw sprawdzić biblioteki :) Pozdrawiam

 • Świetne zestawienie! Też koniecznie muszę kupić „Twoja złość krzywdzi dziecko”. Mam nadzieję, że pomoże mi ogarnąć własne emocje :) Gdzie można dostać książkę „Naucz mnie samodzielności?”

  • Niestety teraz to już chyba tylko gdzieś z drugiej ręki. Ale polecam :)

 • Faktycznie, niesamowita ilość! Muszę się rozejrzeć po antykwariatach.

  • Tak naprawdę, myślę że wartościowych książek jest jeszcze więcej:)

 • Super pomysł na prezent gwiazdkowy dla przyszłej mamy. jest z czego wybierać. Mnie osobiście po twojej notatce do gustu przypadła: Kim jesteśmy, a kim moglibyśmy być, to mógłby być trafiony prezent.

  • To fakt – prezent jak znalazł, o ile oczywiście mama lubi czytać na takie tematy :)

 • Swoich dzieci jeszcze nie posiadam, ale pracuję z dziećmi, często trudnymi, bez rodziców, chorymi, no różnymi z różnych środowisk i takie książki na pewno bardzo by mi pomogły w wychowaniu i zrozumieniu dzieciaczków starszych i młodszych :) super pozycję, postaram się je wypożyczyć

  • Dziękuję za komentarz:) Pozdrawiam serdecznie i myślę, że te książki w pracy z dziećmi przydadzą się jak najbardziej :)

 • Macierzyństwo dopiero przede mną, ale fajne zestawienie.

 • Muszę sobie te pozycje zapisać. Dziękuję

 • Papierowa Kobietka

  Bardzo dobre zestawienie! Dziękuję!

  • Aleksandra Jurkowska

   Proszę bardzo:)