Lider 2.0

W pracy nauczyciela trzeba spełniać wiele ról, jedną z nich jest właśnie lider. Dlatego zainteresowałam się tą książką.

Tytuł: Lider 2.0

dsd

Tekst: Bernardo Stamateas

Wydawnictwo:  Bellona

Dla kogo: zdecydowanie książka jest adresowana do dorosłego czytelnika, ale do jakiej grupy konkretnie, ciężko mi określić.

O czym: To taki zbiór informacji na temat tego, kim jest lider, jakimi zasadami powinien się kierować. Co powinien robić, a czego nie. W założeniu miał być to chyba podręcznik dla osoby, która chciałaby aspirować do roli lidera lub już pełni taką funkcję i chciałaby to robić lepiej.

Plusy: Na tyle na ile mogę to ocenić, wydaje mi się, że autor faktycznie ma sporą wiedzę na temat tego, jak powinna wyglądać rola lidera w miejscu pracy. W książce jest sporo wiarygodnych informacji i można tam też znaleźć konkretne wskazówki, jak rozwiązywać rożne sytuacje.

Minusy: Niestety mam wrażenie, że książka to jeden wielki bałagan. Niby jest podział na rozdziały, ale to niewiele daje. W każdym rozdziale jest jakieś wprowadzenie, a potem odpowiedzi na pytania, które być może w zamiarze miały nawiązywać do treści rozdziału, ale mi te nawiązania ciężko było znaleźć. Czytając miałam trochę wrażenie, że to takie notatki do jakiegoś wystąpienia, wrzucone razem bez większego namysłu.

Dodatkowo też, o ile autor prawdopodobnie ma wiedzę na temat roli lidera w miejscu pracy, to nie podoba mi się, że te same zasady próbuje przekładać na rodzinę i udzielać rad również w tym zakresie. Moim zdaniem to jednak trochę inna dynamika i inne zasady powinny obowiązywać w relacjach z bliskimi niż w relacjach z podwładnymi.