Constantin. Zdradliwe iluzje.

Seria: DC Powieść graficzna 13+

Tytuł: Constantin. Zdradliwe iluzje.

dzis04

Scenariusz: Kami Garcia

Ilustracje: Isaac Goodhart

Wydawnictwo: Egmont

Dla kogo: Tak jak nazwa serii wskazuje – jest ona przeznaczona dla dzieci (?) powyżej 13 lat. Myślę, że granica wiekowa ma związek z obecnością trudnych życiowych sytuacji.

O czym: Każda książka z serii, to inna historia, inny autor i inny ilustrator. Łączy je to, że ich akcja toczy się w świecie DC Universe, a głównymi bohaterami są bohaterowie z komiksów DC, z czasów kiedy byli jeszcze nastolatkami. W tym przypadku bohaterem jest Constantine. Constantine jest nastoletnim czarodziejem przekonanym o swoich wspaniałych umiejętnościach i o tym, że nie musi się od nikogo już niczego uczyć. I chociaż korzystając z okazji wyjeżdża do Stanów niby uczyć się pod okiem mistrza, to tak naprawdę chce zostać wokalistą w punkowym zespole. Brak nauki w końcu daje o sobie znać, kiedy jedno z zaklęć wymyka się spod kotroli.

Plusy: Ciekawe i wciągające historie. Wydaje mi się że mądre i przemyślane podejście do problemów z jakimi stykać się mogą nastolatki (chociaż nie jestem psychologiem). Podoba mi się to, że obie książki mówią jasno z jednej strony, że otwarcie się na drugiego człowieka może pomóc w trudnych sytuacjach, oraz że nastolatki to tak naprawdę mądre stworzenia, które z wieloma problemami mogą sobie poradzić, oczywiście często potrzebują pomocy, ale jeśli z tą pomocą nie będziemy się narzucać, same zrozumieją i same o taką pomoc poproszą, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podobają mi się też mocne ilustracje i mocne, konkretne kolory, które bardzo tu pasują.

Minusy: Trudne tematy mogą być problematyczne dla bardziej wrażliwych osób, z drugiej strony wydaje mi się, że to dobry pretekst, by z dorastającymi nastolatkami porozmawiać na temat tego, że świat nie zawsze jest cukierkowy i zdarzają się naprawdę niefajne rzeczy, ale można sobie z nimi jakoś radzić. Więc nie wiem, czy to faktycznie minus.

dzis05 dzis07 dzis06