Newton. Grawitacja w akcji.

O tym dlaczego warto czytać dzieciom biografie naukowców pisałam już dawno i naprawdę niezwykle się cieszę, że takich książek pojawia się na polskim rynku coraz wiecej

Seria: Najwybitniejsi naukowcy

Tytuł: Newton. Grawitacja w akcji.

_MG_3544

Autorzy: Jordi Bayarri, Dani Seijas

Wydawnictwo: Egmont

Dla kogo: dla dzieci 6 do 12 lat. Może też być dobrym uzupełnieniem lekcji historii, fizyki czy matematyki dla starszych dzieci, ale prawdopodobnie nie będą już one uważały tej lektury, za czytanie dla przyjemności.

O czym: O życiu Newtona. O tym jak już jako dziecko interesował się składaniem różnych mechanizmów. Jak poszedł na studia. O tym jak w zasadzie nie interesowało go nic, poza nauką, a do publikowania prac trzeba było go namawiać. O tym jak okazał się dobrym organizatorem. I oczywiście o tym, jak dochodził do swoich wielkich odkryć i praw rządzących fizyką.

Plusy: Tak jak pisałam już odnośnie pierwszych dwóch tomów w tej serii – plus za pokazanie dzieciom świata nauki, tego jak naukowcy różnymi drogami dochodzili do swoich ważnych wniosków. Plus za kształtowanie w dzieciach przekonania, że nauka jest fajna, ciekawa, ważna.

Podoba mi się też pomysł zamieszczenia biografii osób występujących w książce i podsumowań życia samego Newtona. W ten sposób, łatwo dowiedzieć się czegoś więcej, jeśli temat nas interesuje lub coś wydaje się niejasne. Jednocześnie sama fabuła pozbawiona jest przeciągania, przydługich wprowadzeń, nazbyt edukacyjnego tonu.

Minus: Sama fabuła tym razem wydaje mi się jakby mniej ciekawa niż w poprzednich częściach, trochę się to wszystko powtarza i zapętla – jedno odkrycie, ktoś namawia Newtona na publikację, ktoś się do czegoś przyczepia, drugie odkrycie, ktoś namawia Newtona na publikację, ktoś się przyczepia… Ale może to kwestia tego, że tak właśnie wyglądało życie naukowca, a nie wina autorów książki?

_MG_3546 _MG_3545 _MG_3547