Nawyki myślenia

Tytuł: Nawyki myślenia

Scenariusz: Dawid McRaney

Wydawnictwo: Filia

Dla kogo: ogólnie książka jest adresowana do dorosłych, ale wydaje mi się, że starsze nastolatki mogłyby też dużo z niej skorzystać

O czym: O tym dlaczego pomimo ciągłych dyskusji i przerzucania się argumentami, ciągle nie możemy się ze sobą dogadać. Książka ta pokazuje mechanizmy, które odpowiadają za to, że kogoś da się przekonać, a kogoś innego nie. Mówi o tym, że chociaż wydaje nam się, że rozważamy wszystko logicznie, to często nasz mózg podejmuje decyzje za nas, bo tak właśnie jesteśmy skonstruowani.

Plusy: Bardzo dużo wiedzy na temat funkcjonowania naszych opinii i przekonań opisanej w bardzo przystępny sposób. Dużo informacji na temat tego, jak działa nasz mózg.
To książka, która zmusza do zastanowienia się nad sobą i nad relacjami z innymi ludźmi, co może się przyczynić do bardziej świadomej komunikacji i porozumienia. W czasie kiedy tak zaciekle kłócimy się o wszystko i wszędzie wydaje się to kuszącą propozycją.

Minusy: Jeśli miałabym się czepiać, to dla mnie osobiście niektóre fragmenty można by było skrócić, ale być może inne osoby te dodatkowe historie uznają, za potrzebne i wpływające na bardziej ludzki odbiór tej książki.