Myśl jak Einstein

Tytuł: Myśl jak Einstein

IMG_20240205_110216

Autor: Daniel Smith

Wydawnictwo: Bellona

Dla kogo: starsze nastolatki zainteresowane Einsteinem i dorośli, w szczególności rodzice, którzy lubią zastanawiać się nad tym, czego i w jaki sposób warto uczyć dzieci

O czym: Książka w krótkich rozdziałach opisuje różne zagadnienia związane z podejściem Einsteina do nauki, relacji i życia w ogóle. Każdy rozdział zaczyna się wprowadzającym cytatem, oraz opisuje jak to dokładniej wyglądało w podejściu Einsteina. Dodatkowo pojawiają się oddzielne, zaznaczone ciemnym tłem, fragmenty, które odnoszą się bezpośrednio do biografii wielkiego naukowca lub tłumaczą zagadnienia, którymi się zajmował.

Plusy: Podoba mi się sposób w jaki książka jest zbudowana. To nie jest zwykła biografia, to jest książka o tym, jak można podchodzić do życia i nauki, jak mogą wyglądać procesy myślowe różnych ludzi w oparciu o życie jednego z największych naukowców. Fajnie się to też czyta – krótkie, konkretne rozdziały, napisane prostym językiem, sprawiają, że książka ta jest fajnym rozwiązaniem jeśli nie masz dużo czasu na czytanie.

Praktyczne jest też to, że wątki bardziej biograficzne czy naukowe, są widocznie oddzielone – możesz więc zapoznać się z biografią i osiągnięciami Einsteina, ale nie musisz, równie dobrze te fragmenty można sobie zostawić na później i skupić się jedynie na tytułowym zagadnieniu książki.

Minusy: Nie zauważyłam.

IMG_20240205_110235 IMG_20240205_110242 IMG_20240205_110249