Wyprawa do królestwa trolli

Seria: Światła Północy

_MG_6039

Tytuł: Wyprawa do królestwa trolli

Wydawnictwo: Egmont

Dla kogo: 7+. Co prawda wydawnictwo określiło, że jest to książka dla wszystkich, mi się jednak wydaje, że dla młodszych dzieci jest tu trochę za dużo scen walki, które są często bardzo realistycznie odwzorowane. Ważne – jest to książka zarówno dla dziewczyn jak i dla chłopaków (piszę o tym, bo mam wrażenie, że po okładce ciężko się domyślić).

O czym: To już czwarta część przygód dziewczynki, która z dobrze znanego nam świata przeniosła się do magicznej krainy Jotundale, czyli do Krainy Olbrzymów. W tej części musi razem ze swoimi przyjaciółmi przedostać się do Królestwa trolli, bo tam przetrzymują jej wujka.

W podróży pomaga im Huldra, łase na błyskotki stworzenie, które może przybrać różną postać, ale zawsze pozostaje kobietą.

Plusy: Ogólnie rzecz biorąc seria ta, dla mnie, jest takim pomieszaniem słodkich zwierzątek i piękna przyrody z krwawą nordycką mitologią. Muszę przyznać, że to bardzo ciekawe i wciągające połączenie.

Podobają mi się ilustracje, wciągnęła mnie fabuła, podoba mi się nawet, to że komiks łączy spokojną wizję przyrody i agresję nordyckiej mitologii. Robi to bowiem bardzo naturalnie (przynajmniej moim zdaniem), bo przecież natura sama w sobie jest i piękna i okrutna.

Podoba mi się też samo nawiązanie do magicznego świata legend ludów północy. Ogólnie wydaje mi się, że jest to bardzo udana seria.

Minusy: Niektórym na pewno nie przypadnie do gustu przemoc i agresja, która tu niezaprzeczalnie jest. Dodatkowo, moim osobistym zdaniem mylące są okładki tej serii, które w moim odczuciu sugerują historię zbliżoną do „Krainy Lodu” odpowiednią głównie dla małych dziewczynek – mało brakowało, a nie sięgnęłabym po pierwszy tom i nie poznała tego fascynującego świata.

_MG_6041 _MG_6042 _MG_6040