Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina I państwo uczą nas bezradności

Tytuł: Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina I państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?

IMG_20220829_083642

Wydawnictwo: Znak

Autor: Mikołaj Marcela

Dla kogo: dla dorosłych

O czym: Tak jak mówi podtytuł, jest to książka o tym, jak od najmłodszych lat wychowywani jesteśmy w przekonaniu, że musimy się podporządkować – najpierw rodzicom, potem szkole, w końcu państwu. O tym jak ta konieczność podporządkowywania ewoluowała, o tym, że wymuszanie tego posłuszeństwa jest przemocą, o tym jakie ma skutki. Ale książka pokazuje też różne próby, które na przestrzeni wieków podejmowały pojedyncze jednostki, by się od tego przymuszonego posłuszeństwa uwolnić.

Plusy: Na pewno na plus mogę zaliczyć to, że książka pozwala spojrzeć na wiele kwestii i z innej perspektywy. Nawet jeśli nie ze wszystkimi wnioskami autora ja osobiście się zgadzam, to doceniam możliwość zobaczenia niektórych rzeczy w całkiem innym świetle. Autor, który sam wykłada na uniwersytecie, burzy wiele założeń, które wielu z nas przyjmuje. Tłumaczy, że rzeczy oczywiste na pierwszy rzut oka, takie jak choćby państwo w formie jaką znany obecnie, nie są tak naprawdę oczywiste i wynikają z pewnych założeń, które poczyniliśmy jako społeczeństwo, których się trzymamy i w których jesteśmy utwierdzani często nieświadomie. Takie pytanie o słuszność naszych założeń moim zdaniem jest bardzo zdrowe i warto to zrobić od czasu do czasu.

Mi osobiście książkę czytało się bardzo dobrze i z dużym zainteresowaniem przechodziłam do kolejnych rozdziałów.

Duży plus też za to, że książka zawiera sporo przykładów pozytywnych rozwiązań, oraz daje wskazówki, odnośnie tego, co można zrobić. Nie pozostawia więc czytelnika w przeświadczeniu, że został zawieszony w beznadziejnej sytuacji i na nic nie może mieć już wpływu.

Minusy: Nie do końca jestem pewna kim miał być odbiorca tej książki, czytając miałam wrażenie, że autor próbuje dotrzeć do osób, które na co dzień nie zadają sobie takich pytań, do szerokiej rzeszy przeciętnych konsumentów, którzy do tej pory nie rozmyślali nad takimi rzeczami jak obowiązek szkolny czy obowiązek oddania życia za ojczyznę, przyjmując, że tak po prostu jest i już. Jednak język, którym pisana jest ta książka wymaga trochę wysiłku i podstawowej wiedzy z zakresu polityki czy historii.

Mimo wszystko polecam lekturę.

IMG_20220829_083658 IMG_20220829_083705