Moje ciało jest okej!

Tytuł: Moje ciało jest okej!

moje-cialo7

Autorki: Anna Natasza Górecka, Aleksandra Górecka

Wydawnictwo: Znak

Dla kogo: 9-12 lat. Młodsze dzieci jeszcze nie bardzo interesują się takimi tematami, a starsze nastolatki mają już trochę inne problemy i pytania.

O czym: O ciele. Jego działaniu i akceptacji. O tym jakie zmiany zachodzą w organizmie, kiedy dziecko zmienia się w nastolatka. O tym jak radzić sobie z problemami tego okresu. Jak doceniać co się ma, czym się martwić, a na co nie zwracać uwagi. O tym jak sobie radzić w kulturze nastawionej na idealne ciało, kiedy nasze własne wydaje nam się dalekie od tego, co widzimy w reklamach i mediach. O tym jak nasze doświadczenia wpływają na to, jak siebie widzimy i postrzegamy. O tym jak funkcjonować, kiedy ciągle zalewają nas różne emocje. Ogólnie wiele ciekawych i przydatnych informacji, które mają szansę pomóc dzieciom wchodzącym w stan nastoletni zachować zdrowy rozsądek i akceptację własnego wyglądu, która dla dzieci jest tak naturalna. Pełny spis tematów znajdziecie wśród zdjęć na końcu tego posta. 

Plusy: Na pewno ważny temat. Podejście pokazane przez autorki i sposób mówienia o ciele jest też jak najbardziej, moim zdaniem, na plus. Fajnie, że poza czystą teorią w książce znajdują się też ćwiczenia do samodzielnego wykonania, oraz proste i konkretne wskazówki „co robić, jeśli”. Myślę, że ta książka ma naprawdę szansę pomóc wielu młodym ludziom. Fajne jest też moim zdaniem to, że jest to książka skierowana zarówno do dziewczyn jak i do chłopaków. Bo z jednej strony niektóre aspekty dojrzewania są inne, ale jest wiele rzeczy, które zarówno chłopaki jak i dziewczyny przeżywają podobnie. Fajne w tym jest to, że dziewczyny czytając tę książkę będą miały szansę spojrzeć na ciało z perspektywy chłopaka ( i odwrotnie – chłopaki, spojrzą trochę z perspektywy dziewczyn), dzięki temu być może uświadomią sobie, że więcej ich łączy niż dzieli i zrozumieją też problemy tej drugiej płci, a co za tym idzie – spojrzą na siebie nawzajem z większą wyrozumiałością.

Minusy: Strona wizualna nie do końca mnie przekonuje.

IMG_20220618_134557 moje-cialo6 moje-cialo5 moje-cialo4 moje-cialo3 moje-cialo1 moje-cialo