Tutaj jest nasz dom

Jeśli Wasze dzieci chciałyby się dowiedzieć jak żyją ich rówieśnicy w innych miejscach naszego globu, to polecam tę książkę:

Tytuł: Tutaj jest nasz dom

_MG_3559

Tekst: Tracey Turner

Ilustracje: Asa Gilland

Wydawnictwo: HarperKids

Dla kogo: 5-12 lat.

O czym: O tym, jak wygląda życie dzieci w różnych miejscach na Ziemi – od Alaski do Amazonii. Na stronach książki znajdziecie dwudziestu bohaterów, którzy opowiadają o tym, jak wygląda ich dzień, czy i jak docierają do szkoły, ale często też o tym, jak zmiany w przyrodzie wpływają na zmiany w życiu ich rodzin.

Nie jest to zbyt szczegółowy opis, od tak po prostu trochę ważnych faktów, na różne codzienne tematy – czym zajmują się rodzice, jak daleko jest do najbliższego sklepu, jakie zagrożenia dzieci spotykają na co dzień, jak spędza się czas wolny… Zależnie od miejsca poruszane są różne tematy.

Tekstu nie jest za dużo i jest on raczej uzupełnieniem ilustracji.

Plusy: Fajny temat, pokazujący, że ludzi tak naprawdę więcej łączy niż dzieli. Jednocześnie takie spojrzenie na warunki życia innych dzieci, może pozwolić naszym spojrzeć na swoje życie i problemy z całkiem innej perspektywy.

Plus za fajne wydanie, świetne i kolorowe ilustracje. Plus za to, że książka może być zarówno wyjściem do nauki geografii (gdzie są jakie kraje, jaki panuje w nich klimat itp.), przyrody (na każdej stronie można znaleźć ilustracje zwierząt, których w Polsce nie znajdziemy, a każde zwierze jest podpisane, często też możemy przeczytać o nim coś więcej) i edukacji ekologicznej (o tym, jak zmiany klimatu wpływają na zmiany w życiu ludzi).

Minusy: Miałabym tylko jedną taką uwagą – otóż we wstępnie autorka zaznacza, że większość ludzi obecnie mieszka w miastach, a większość historii opisanych w tej książce, to historie wiejskie, gdzie do najbliższego miasta jest całkiem daleko. Aczkolwiek o dzieciach z miasta (np. z Pekinu czy Wenecji) też można przeczytać, więc to tylko taka mała nieścisłość, która mi osobiście rzuciła się w oczy, bo książka jest naprawdę warta uwagi.

_MG_3560 _MG_3561 _MG_3562 _MG_3563 _MG_3564