Nieznośna niepodległość

Książka w sam raz na dziś:

Seria: Horrrendalna Hisoria Polski

Tytuł: Nieznośna niepodległość

_MG_3467

Tekst: Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk

Ilustracje: Jędrzej Łaniecki

Wydawnictwo: HarperKids

Dla kogo:  8 +. W wypadku szczególnie wrażliwych dzieci może być, że nawet 8 lat to za mało. Nasza historia – również ta z czasów dwudziestolecia międzywojennego nie stroniła od brutalnych sytuacji. W książce nie ma może ich zbyt dużo, ale czasem jednak można się natknąć np. na opisy samobójstw z rubryk kryminalnych.

O czym: O tym, co działo się w Polsce w czasach międzywojennych. O tym jak doszło do odzyskania niepodległości, jak Polacy próbowali lepić to, co zostało po trzech zaborcach, o nastrojach przed drugą Wojną Światową. Duży rozdział jest też poświęcony Żydom i ich kulturze. W końcu byli oni bardzo widoczną częścią polskiego społeczeństwa w tym czasie.

A poza tym taka mieszanka trochę o życiu na wsi, trochę o życiu kobiet, trochę o wojsku, trochę o literaturze…

Plusy: Fajne uzupełnienie lekcji historii, szczególnie że kiedy akurat pojawiła się ta książka, przerabialiśmy z Jankiem ten okres w historii w ramach przygotowania do egzaminu.

Jest tu sporo ciekawych faktów, dość dobrze opisany jest też bałagan po zaborach, oraz to jak Polacy próbowali to łatać. Plus za zabawne ilustracje i ogólnie za takie lekkie podejście do tematu, co w naszej politycznej rzeczywistości wcale nie jest łatwe.

Minusy: Pisałam już o tym w odniesieniu do innych części tej serii, ale niestety dalej mam nieodparte wrażenie, że trochę trzeba by było popracować nad przejrzystością tej książki. Jakimś wyraźniejszym podziałem na tematy i komentarzem, który jakoś połączy to wszystko w jedną całość, bo tak to odnoszę wrażenie po postu skakania po tematach.

Po raz kolejny przyczepię się też tego, że źródła tekstów zamieszczonych w książce nie są dobrze oznaczone. Czytając je często w ogóle zastanawiałam się na ile jest to naprawdę tekst źródłowy, a na ile tylko oparta na rzeczywistości z tamtych czasów fikcja literacka. Moim zdaniem to powinno być czytelnie zaznaczone, a nie jest.

Dodatkowe informacje: Nie jest to też chyba najlepszy materiał do rozpoczynania nauki na temat czasów odzyskania niepodległości. Bez takiej ogólnej wiedzy i znajomości podstawowych faktów, dziecko może się pogubić, bo często te główne wątki traktowane są pobieżnie, tak jakby z założeniem, że już o nich wiemy, więc nie trzeba tłumaczyć. To na ile jest to wada zależy pewnie od Waszych obecnych potrzeb, więc nie mogę jednoznacznie powiedzieć czy to minus czy plus.

_MG_3468 _MG_3469 _MG_3470