Śledztwa Enoli Holmes. Tajemnica zaginionej wiadomości. Tom 5

Coś dla fanów komiksów, Holmesa i silnych bohaterek.

Seria: Śledztwa Enoli Holmes

Tytuł: Tajemnica zaginionej wiadomości

_MG_3262

Autor: Irena Blasco

Wydawnictwo: Egmont

Dla kogo: 6 +. Co prawda akurat w tej części nie ma zbyt strasznych ani drastycznych scen, ale jednak tematy poruszane przez autorkę (wojna, śmierć, dyskryminacja kobiet) mogą być niezrozumiałe i mało interesujące dla młodszych dzieci. W dodatku fabuła jest dość skomplikowana i młodsze dzieci mogą po prostu nie nadążać.

O czym: Enola to młodsza siostra słynnego detektywa. Odkąd opuściła ją mama, a starsi bracia postanowili umieścić ją w pensji dla dobrych panien wbrew jej woli, Enola ukrywa się w Londynie i pod pseudonimem rozwiązuje różne zagadki, jednocześnie próbując odnaleźć matkę.

Tym razem musi odnaleźć właścicielkę domu, w którym mieszka. Starsza pani nieświadomie została wplątana w aferę szpiegowską w czasie wojny krymskiej. Niespodziewanie dostaje anonim z pogróżkami w tej sprawie i nie wie co ma zrobić. Zwraca się więc do swojej lokatorki, a kiedy zostaje porwana, Enola nie ma już wyjścia, musi szukać starszej damy. Po drodze wychodzą na jaw nieprzyjemne historie z czasów wojny, np. złe traktowanie pielęgniarek czy machlojki w zaopatrzeniu żołnierzy.

Plusy: Dla mnie chyba wszystko. Niezmiernie podobają mi się szczegółowe ilustracje, pokazujące detale starego Londynu i ówczesnej mody. Również fabuła jest wciągająca, a autorka świetnie radzi sobie z utrzymaniem napięcia. Bardzo podoba mi się ideologia, która wybija się w tej książce na pierwszy plan – czyli to, że cnoty niewieście to nie jest siedzenie w domu i rodzenie dzieci. Kobiety mają znacznie więcej cnót i tak naprawdę mogą robić to, co chcą i nikomu nic do tego. I naprawdę z ciekawością czytam o tym, jak młoda dziewczyna próbuje znaleźć wyjścia z najróżniejszych sytuacji. Czasem wychodzi lepiej, czasem gorzej, bo tak jak każdy człowiek – nie jest idealna. I to też mi się podoba.

Minusy: Nie polecam książki osobom, których przekonania na temat roli kobiety pokrywają się z przekonaniami naszego obecnego ministra edukacji. Raczej nie będą zadowoleni z postaw przedstawionych w tej książce.

 

_MG_3263 _MG_3264 _MG_3265 _MG_3266