Zwiedzanie z dziećmi – najciekawsze inicjatywy dla małych turystów (i KONKURS)

Wakacje dawno za nami, ale może jednak warto ruszyć trochę „cztery litery”  i zimą również pozwiedzać Polskę? Na szczęście coraz więcej osób zajmujących się turystyką myśli nie tylko o tym, jak wyciągnąć pieniądze od rodziców małych dzieci (np. na plastikowe i świecące zabawki z Chin), ale również o tym jak pokazać dzieciom nasz piękny kraj. Dzisiaj chciałam Ci pokazać trzy bardzo ciekawe inicjatywy, które warto sprawdzić samemu i z których warto brać przykład.

1) „Kiedy Polska była mała” – Trasa dla Bobasa

To książka przewodnik po początkach naszego państwa. Z perspektywy dziewięcioletniej Poli poznajemy historię Polski. Ale poznajemy ją o tyle w ciekawy sposób, że nie jest to po prostu zbiór suchych faktów, a raczej taki sposób patrzenia na historię, dzięki któremu staje się ona dzieciom trochę bliższa. Przykład? Proszę bardzo – Pola zastanawia się skąd możemy wiedzieć coś o Mieszku I skoro najstarsze kroniki zostały napisane już dawno po jego śmierci. Wtedy z pomocą przychodzi jej mama, która pokazuje jej pudełko z pamiątkami z dzieciństwa. I chociaż Pola jak sama twierdzi nie pamięta, co robiła jak miała roczek, to patrząc na te pamiątki potrafi powiedzieć coś o swoim życiu sprzed ośmiu lat. I właśnie na podstawie takich nawiązań do codziennego życia dzieci zbudowana jest ta historia Polski.

zwiedzanie z dziećmi, kiedy polska była mała, trasa dla bobasa, książki dla dzieci, historia dla dzieci, historia polski dla dzieci, wycieczki dla dzieci, muzea dla dzieci zwiedzanie z dziećmi, kiedy polska była mała, trasa dla bobasa, książki dla dzieci, historia dla dzieci, historia polski dla dzieci, wycieczki dla dzieci, muzea dla dzieci zwiedzanie z dziećmi, kiedy polska była mała, trasa dla bobasa, książki dla dzieci, historia dla dzieci, historia polski dla dzieci, wycieczki dla dzieci, muzea dla dzieci

Żeby dowiedzieć się więcej Pola wraz z rodzicami wyrusza na różne wycieczki oglądając osiem muzeów w całej Polsce, a ponieważ wszędzie zadaje dużo pytań – za każdym razem uczy się czegoś nowego i ciekawego.

Ogólnie polecam stronę Trasa dla Bobasa, można tam znaleźć naprawdę wiele ciekawych tras na spacer z dzieckiem i innych ciekawych akcji, takich jak np. „Mały Tadek rusza śladami Tadeusza” (o Kościuszce) czy „Staszkowa wyprawa śladami Stanisława” (o Wyspiańskim).

Jeśli chcesz dostać, którąś z tych książek, czytaj wpis do końca.

2. Małe Polin Muzeum Historii Żydów Polskich (Warszawa)

_MG_7066

Mogłoby się wydawać, że Muzeum Historii Żydów Polskich to nie miejsce dla dzieci. A jednak jak się okazuje, można pomyśleć i stworzyć system, który pozwoli zwiedzać i uczyć się zarówno dorosłym jak i dzieciom. Muzeum Polin w Warszawie ma nie tylko świetną salę zabaw U króla Maciusia, w której za darmo można się bawić w tygodniu od 15:00 do 18:00, a w weekendy od 11:00 do 18:00, gdzie dzieci traktuje się z równym szacunkiem co dorosłych, według zaleceń Janusza Korczaka („Nie ma dzieci, są ludzie”). Specjalnie dla dzieci Muzeum wydało też pięknie ilustrowany przewodnik, dzięki któremu rodzicom z dziećmi łatwiej poruszać się po przepastnych zbiorach muzeum. Dzięki temu przewodnikowi dzieci rozwiązując zadania, rebusy i quizy zwiedzają najciekawsze miejsca muzeum i uczą się o historii, tradycji i kulturze żydowskiej. O tym jak i dlaczego powstał ten przewodnik można poczytać tutaj. 

3. Mały Białystok

maly-bialystok

To strona internetowa poświęcona zwiedzaniu Białegostoku z dziećmi. Można tam znaleźć gry o mieście i informator kulturalny z wydarzeniami, które mogą zainteresować dzieci. Ale nam najbardziej spodobał się przewodnik. Składa się on z sześciu tematycznych ścieżek. Mamy ścieżkę gwiaździstą (o związkach Białegostoku z kosmosem), zieloną (o przyrodzie), sztuki, pamięci (o tym jak Białystok wyglądał przed wojną), z dreszczykiem i techniczną. A każda z tych ścieżek, to ciekawe historie, fakty i zadania do wykonania. Można je sobie ściągnąć, wydrukować i ruszać na spacer. Podczas naszej letniej wizyty w Białymstoku Kluski bardzo zaprzyjaźniły się z Kawelinem i naprawdę miło spędzaliśmy czas dzięki temu przewodnikowi.

białystok dla dzieci, zwiedzanie z dziećmi
Misiek zaprzyjaźnia się z Kawelinem

UWAGA KONKURS !!!

I teraz tak jak obiecywałam mam do rozdania 3 książki wydane przez Trasa dla Bobasa:

  • „Mały Tadek rusza Śladami Tadeusza”

zwiedzanie z dziećmi, kiedy polska była mała, trasa dla bobasa, książki dla dzieci, historia dla dzieci, historia polski dla dzieci, wycieczki dla dzieci, muzea dla dzieci

  • „Staszkowa Wyprawa Śladami Stanisława”

zwiedzanie z dziećmi, kiedy polska była mała, trasa dla bobasa, książki dla dzieci, historia dla dzieci, historia polski dla dzieci, wycieczki dla dzieci, muzea dla dzieci

  • „Kiedy Polska była Mała”

zwiedzanie z dziećmi, kiedy polska była mała, trasa dla bobasa, książki dla dzieci, historia dla dzieci, historia polski dla dzieci, wycieczki dla dzieci, muzea dla dzieci

Jeśli chcesz którąś dostać napisz mi maila (nasze.kluski@o2.pl), a w nim trzy słowa, które kojarzą Ci się z historią. Na odpowiedzi czekam do niedzieli do północy. Do autorów najciekawszych odpowiedzi powędrują książki. Będzie mi też oczywiście miło, jeśli udostępnisz ten wpis, może ktoś z Twoich znajomych też zainteresuje się konkursem.


Jeśli masz do mnie jakieś konkretne pytanie, pisz pod wpisem lub na maila nasze.kluski@o2.pl Pomogę, na ile będę umiała.

Pamiętaj, że ja w ten artykuł włożyłam czas i pracę. Jeśli więc Ci się podoba i uważasz, że może się przydać komuś z Twoich znajomych – udostępnij go dalej. Takie udostępnienia i komentarze, to dla mnie znak, że moja praca nie idzie na marne.

A jeśli jesteś na blogu po raz pierwszy – serdecznie zapraszam do zapoznania się z zakładką „Od czego zacząć czytanie bloga?”