Wielkanocne tradycje, które możesz zacząć w tym roku

Świąteczne tradycje są ważnym elementem w życiu każdej rodziny. Żyjemy w czasach, kiedy nie wszystko jest proste i oczywiste. Obecnie zmienia się wszystko, łącznie z pojęciem rodziny. Zmieniamy też nasze świąteczne tradycje. Jedne odchodzą w zapomnienie, inne przychodzą. Ja Ci nie powiem, które są lepsze, a które gorsze. Ale wydaje mi się, że każdy powinien sobie znaleźć takie, które w jego rodzinie sprawdzą się najlepiej. Bo miło jest mieć w życiu coś stałego, coś na co się czeka z utęsknieniem i coś co z łezką w oku wspomina się w dorosłym życiu.

1) Wspólne malowanie pisanek

Pisanki jako symbol nowego życia obecne są w wielu kulturach. W dodatku bogactwo możliwości jakie daje ich ozdabianie ciągle zachęca wiele osób do tworzenia kolejnych dzieł sztuki. Dlatego warto poświęcić chwilę, żeby wspólnie wyczarować coś ładnego. Możecie wybrać sobie jeden sposób ozdabiania pisanek i udoskonalać go z roku na rok. Ale możecie też co roku, szukać jakiegoś nowego ciekawego sposobu. Samo szukanie może być już piękną tradycją.

Tutaj znajdziesz ponad 100 pomysłów na ciekawe dekoracje:

A tu jeszcze filmik, który pokazjuje jak zdobić pisanki woskiem.

2) Święconka

Wspólne przygotowanie koszyczka i zaniesienie go do kościoła to też pięna tradycja. I nawet jeśli na codzień nie bywacie w kościele zbyt często, to na ten jeden dzień warto tam zajrzeć. Choćby po to, żeby pokazać dzieciom tę tradycję.To też dobry pretekst, żeby wspólnie iść na spacer i pooglądać wielkanocne dekoracje na ulicach Waszego miasta.

Pamiętaj tylko, żeby sprawdzić, w jakich godzinach święci się pokarmy.

3) Wspólne pieczenie

Wybierzcie sobie swoje własne tradycyjne wypieki. Może to być tradycyjnie babka lub mazurek. Ale możecie też zaszaleć i zrobić króliczkowe babeczki, albo jajka z pianek.

A może króliczkowe placuszki?

Albo zaszalejcie i spróbujcie stworzyć piękny tort o wielkanocnej tematyce – 10 pomysłów znajdziecie tutaj

4) Sesja zdjęciowa

Przygotowanie odpowiednich kostiumów, dodatków i miejsca może być naprawdę świetną wspólną zabawą. A zdjęcia, które powstaną, będą piękną pamiątką i śladem tego, jak przez lata zmieniała się Wasza rodzina.

sesja wielkanocna z dziećmi

 

sesja wielkanocna z dziećmi

sesja wielkanocna z dziećmi

 

5) Polowanie na pisanki

To tradycja, która przyszła do nas wraz z Zachodu, ale chyba już każdy o niej słyszał. Dzieci szukają jajek, które zostawił dla nich wielkanocny króliczek. Możliwości jest wiele – można po prostu porozrzucać czekoladowe jajka po mieszkaniu, lub ogrodzie i poprosić dziecko, żeby sobie ich poszukało. Można zrobić z tego konkurs – kto zbierze najwięcej jajek. Można czekoladowe jajka zamienić na jaka plastikowe, do których wkładamy jakieś małe drobiazgi (50 pomysłów na to, co włożyć do plastikowego jajka). Zamiast drobiazgów – mogą też być zadania, które dziecko ma wykonać, żeby dostać jajko od zajączka. Można też np. na jakiejś małej układance napisać informacje o tym, gdzie króliczek ukrył swój kosz ze słodyczami, a potem każdy puzzel włożyć do oddzielnego jajka i dopiero, kiedy wszytskie jajka będą znalezione, a puzzle ułożone, dzieci dowiedzą się gdzie szukać słodyczy. Można też po prostu przygotować listę według której dzieci mają jajek szukać, np.: dwa duże, trzy czerwone… Pomysłów jest bardzo dużo, możecie wybrać swój ulubiony, albo wymyślić jeszcze coś innego. Najważniejsze, żeby razem wspólnie się bawić.

 

 

 

 

A jak wyglądają Wielkanocne tradycje w Twoim domu? Napisz mi proszę w komentarzu. I jeśli możesz, udostępnij ten wpis znajomym.

A korzystając z okazji życzę Ci oczywiście wesołych i rodzinnych Świąt. Kolorowych pisanek, dużo dużo radości i oczywiście szalonego Lanego Poniedziałku.

Więcej pomysłów na zabawy wielknocne znajdziesz tutaj:

zabawy wielkanocne, wielkanoc nauka, wielkanoc przedszkolaki, wielkanoc wczesnoszkolne

A jeśli szukasz sposobu na to, żeby przygotować dziecko do Świąt, tak żeby i dla niego i dla Ciebie mógł to być miły i spokojny czas, zajrzyj koniecznie do tego wpsiu – 5 sposobów na spokojne i radosne Święta z dzieckiem.

Pin It

sesja wielkanocna z dziećmi