Jak wykorzystać youtube do nauki

Zdania na temat używania multimediów w nauce dzieci w wieku przedszkolnym, są podzielone. Są głosy za – jako że materiały dostępne w sieci są naprawdę bogate. I są zdania przeciw – bo przecież dzieci najlepiej uczą się przez działanie i doświadczanie świata wokół nich. I pewnie obie strony mają trochę racji. W której grupie Ty jesteś? Napisz mi proszę w komentarzu, chętnie poznam Twoje zdanie na ten temat.

Ja zasadniczo uważam, że dzieciom do trzeciego roku życia multimedia naprawdę nie są do niczego potrzebne (pisałam już o tym np. tutaj: Ile czasu dziecko powinno spędzać przed telewizorem?) Ale dla starszych dzieci okazjonalny kontakt z różnymi multimediami może być ciekawą przygodą i dobrą zabawą, a za razem nauką. A Youtube jest bardzo przydatnym narzędziem w osiągnięciu tego celu. Jest przecież pełen filmów z wiedzą z przeróżnych dziedzin.

Oczywiście pełen jest też rzeczy bezwartościowych i głupich, dlatego warto je filtrować. A w tym zadaniu bardzo dobrze wspierają nas listy. Tworzenie ich jest tak naprawdę banalnie proste i bardzo przydatne.

Jak używać list do nauki

W prosty sposób – kiedy Klusek zainteresuje się jakimś tematem, ja na swoim profilu tworzę sobie odpowiednią listę np. dinozaury, kosmos, literki itd. Następnie szukam na youtube ciekawych filmików, które wnoszą coś ciekawego do tego tematu. W ten sposób, kiedy Klusek ma ochotę zgłębić temat, mam zbiór gotowych, przefiltrowanych już filmików, które mogę mu pokazać. Z czasem może się z tego stworzyć poważna kopalnia wiedzy.

Jest kilka warunków, których staram się trzymać wybierając te filmiki:

1) Po pierwsze – najczęściej staram się wybierać krótkie filmiki: 10-15 minut to przedział w sam raz moim zdaniem.

2) Po drugie – język nagrania musi być dostosowany do dziecka. U nas na przykład nie sprawdzają się filmiki, w których jest dużo dat, wymiarów i odległości. Takie rzeczy Kluska po prostu nudzą.

3) Po trzecie – staram się wybierać takie filmiki, które poza tekstem mówionym, również ciekawie pokazują temat od strony wizualnej. Czasami nawet ciekawe obrazy przemawiają do Kluska pomimo nudnego lub niedostosowanego do jego poziomu wiedzy tekstu.

Do czego jeszcze można używać list?

Jest pewnie wiele zastosowań. Oto kilka przykładów z naszego życia codziennego:

Tworzymy listy piosenek. Mamy listę ulubionych piosenek, mamy listy piosenek tematycznych (Boże Narodzenie, zima, wiosna itd), ja mam własne listy piosenek (na zły humor, dobry humor, wieczór, trening itd). Z tych list korzystamy chyba najczęściej, ale najczęściej traktujemy wtedy laptopa jak radio – nie oglądamy tych filmików, po prostu ustawiam laptopa gdzieś gdzie za bardzo nie rzuca się w oczy i mamy naszą własną playlistę na imprezę lub do sprzątania :)

– Tworzymy listy bajek. Najczęściej tematycznych (na różne pory roku czy święta). Łatwej wtedy kontrolować, co i ile obejrzały moje Kluski. 

– Tworzymy listy z ciekawymi tematami dla mamy. Bo mama też może się dokształcać i dość często korzysta w tym celu właśnie z Youtube. A że czasu w byciu mamą nie ma wcale tak dużo, to zanim odkryłam listy przepadało mi wiele ciekawych filmików, które skupiały moją uwagę podczas przeglądania tej platformy. Mogłam oczywiście zapisać gdzieś te, które chcę obejrzeć, ale najczęściej, nawet jeśli to zrobiłam, to zapominałam do nich wrócić, bo coś innego mnie zainteresowało. Teraz mogę dodać je do listy i kiedy mam chwilę i ochotę na poszerzanie wiedzy z jakiejś konkretnej dziedziny, po prostu włączam swoją listę i kontynuuję, tam gdzie ostatnio skończyłam. 

Jak tworzyć listy na Youtube?

Jeśli nie tworzyłaś nigdy list na Youtube, nie martw się, to jest naprawdę proste. 

 • Po pierwsze – potrzebujesz konta Google. (Jeśli nie masz, możesz założyć je tutaj – Utwórz konto Google) Z kontem Google możesz już wejść na Youtube.
 • Po drugie – po wejściu na Youtube, na górze po lewej stronie poszukaj „Mój kanał”. Kiedy spróbujesz tam wejść, zostaniesz poproszona o utworzenie kanału. Zrób to. Jeśli chcesz możesz tam dodać własne grafiki – tło, zdjęcie profilowe, opis itd, ale tak naprawdę nie musisz tego robić. Skoro masz swój kanał – możesz przejść do następnego punktu.
 • Po trzecie – utwórz playlistę. Najprostszy moim zdaniem sposób, to po prostu znalezienie ciekawego filmiku. Pod każdym filmikiem znajdziesz taki plusik z opisem „dodaj to” (na szarym tle). Kliknij to a pojawi się lista twoich dotychczas utworzonych list, do których możesz dodać wybrany filmik. A na samym dole tej listy jest opcja „Utwórz nową playlistę” – wystarczy kliknąć, wpisać nazwę i zatwierdzić. I już masz swoją pierwszą listę. Zostaje Ci już wyszukiwanie i dodawanie kolejnych ciekawych filmów.

Wszystkie stworzone przez siebie listy znajdziesz klikając w takie trzy szare kreseczki po lewej stronie znaczka Youtube w lewym górnym roku strony. Otworzy się wtedy przed Tobą menu z którego wystarczy wybrać „Mój kanał” i Youtube pokaże Ci wszystkie utworzone przez Ciebie listy.

Używałaś już list na Youtube? Jak Ci się podoba to narzędzie?

Pin It!

jak-wykorzystać-jutube-do-nauki-pin

 • Jestem zdecydowanie za. Dzisiejsze czasy dają nam tak wiele możliwości, że nie widzę powodu, żeby z nich nie korzystać. Jednak, jak zawsze powtarzam – wszystko z umiarem. Nie jestem zwolennikiem podawania dziecku tabletu, komórki i sadzania przed tv na cały dzień.

  • To prawda – jak wiele wiedzy by nie było w internecie, to jednak nie wychowa on nam dzieci:)

 • ja-matka

  Żyjemy w czasach, kiedy tablet, telefon i cała reszta jest w budowana w nasze otoczenie, nie uchronimy dzieci przed technologią, możemy jedynie nauczyć je, odpowiedniego korzystania.

 • o chlopcu I

  Nigdy nie tworzyłam list, ale staram się kontrolować co ogląda sześciolatek … wszystko oglądamy najpierw razem, by sprawdzić o czym jest dany kanał