Jak przybliżyć dziecku święta, czyli lista świątecznych zabaw na grudzień

Od drugich Świąt, które Klusek spędził z nami, mamy w domu tradycję: świąteczny kalendarz adwentowy. Jest to taka nasza wersja kalendarza adwentowego, tylko trochę poszerzona, bo zaczynamy równo miesiąc przed Wigilią. Czyli już w poniedziałek.
Internet pełen jest pięknych pomysłów na świąteczne kalendarze adwentowe. Nasz jest prostszy. Kawałek szmaty z naszytymi 30 kieszonkami. Do kieszonek wkładam karteczki z informacją na temat tego, co będziemy dzisiaj robić.

Nie wygląda może zbyt zachęcająco, ale doskonale spełnia swoją rolę. W tym roku chciałam się z Wami podzielić też naszą listą, może zainspiruje Was do czegoś ciekawego. Można też na przykład zrobić oddzielne karteczki, włożyć do słoika i dać dziecku losować. Jednak ja wolę swoją listę ułożyć chronologicznie. Ponieważ są na niej rzeczy które mogą nie wyjść, jeśli wyciągnie się je zbyt wcześnie czy zbyt późno. Bo przecież pierniczki muszą być upieczone, zanim będziemy mogli je dekorować. A wieczorny spacer, kiedy jeszcze świąteczne oświetlenie nie jest rozwieszone, nie będzie miał tego uroku.
Część rzeczy na liście już próbowaliśmy, część będzie nowych. Bo przecież dzieci rosną, mama musi się rozwijać, nie wszystko można robić tak samo.

24. Herbata Świąteczna – to taki nasz świąteczny zwyczaj.
25. Piszemy list do Mikołaja
26. Pieczemy pierniki – ja korzystam z tego przepisu
27. Świąteczne playdough – Jak to może wyglądać, np. tak albo tak
28.Bombki dla ptaszków – Kulki dla ptaków można zrobić samodzielnie lub kupić gotowe. Pamiętajcie tylko żeby powiesić je tam, gdzie ptaki normalnie też dostają coś do jedzenia. Na przykład na skwerkach gdzie ludzie je dokarmiają. A jeśli zdecydujecie się na dokarmianie ich w swoim ogródku czy na balkonie, to nie zapominajcie o nich też później, kiedy przyjdzie sroga zima i ptaki będą miały na prawdę problem ze znalezieniem pożywienia.
29. Świąteczna zabawa sensoryczna – kilka pomysłów: taki i taki
30. Pieczemy Christmas puddnig – w ramach nauki języka obcego proponuję zabawę w świąteczne tradycje z innych krajów. Na ten temat niedługo powstanie oddzielny wpis.
1. Dzień ze świąteczną muzyką – w czasach internetu dostęp do świątecznych kawałków jest niemalże nieograniczony. Możecie zrobić własną listę ze swoimi ulubionymi piosenkami, lub wykorzystać te, które ktoś inny udostępnił.
2. Choinkowy obrazek – na przykład taki jak nasz z zeszłego roku
3. Choinka na drzwiach – W ramach dekoracji świątecznych przygotowujemy wielką choinkę z kartonu, wycinamy bombki i dajemy dziecku, żeby przy pomocy taśmy dwustronnej ubrało naszą choinkę. Jeśli twierdzicie, że to zbyt trudne, to proponuję np. coś takiego.
4. Choinka z naklejkami – ponieważ z zeszłego roku zostało nam dużo świątecznych naklejek, w tym roku użyjemy ich do ozdabiania choinek wyciętych z kolorowego papieru.
5. Fakty z życia świętego mikołaja – mała lekcja na temat reniferów, Finlandii, czerwonego stroju i pewnie jeszcze kilku innych rzeczy. Więcej niedługo pojawi się na blogu.
6. Mikołajkowe prezenty – bo wiadomo, mikołajki.
7. Świąteczne zdjęcie – to też już nasza rodzinna tradycja, co roku powstaje jakieś świąteczne zdjęcie upamiętniające naszą rodzinkę. Jeśli szukacie inspiracji, zajrzyjcie np tutaj.
8.Robimy kartki świąteczne – dla całej rodziny. Temat na tyle obszerny, że powinien doczekać się własnego opracowania.
9. Czytamy świąteczne opowiadania – bajki o tematyce świąt są dostępne w internecie. My pokusiliśmy się nawet o kilka książek o tej tematyce, które wyjmowane są tylko w okolicy świąt.
10. Wysyłamy kartki świąteczne – wyprawa na pocztę to też wydarzenie.
11. Robimy dekoracje na choinkę z masy solnej
12. Robimy pończochową dekorację domu – w ramach zapoznawania dzieci z tradycjami innych krajów
13. Pieczemy ciasto dla sąsiadów i oczywiście idziemy w odwiedziny – święta to przecież czas na podtrzymywanie relacji międzyludzkich
14. Wieczorny spacer wśród świątecznych lampek
15. Dzień kolęd – możemy próbować nauczyć dziecko jakiejś kolędy lub po prostu usiąść i posłuchać
16. Ozdoby świąteczne z szyszek – tego jeszcze nie robiliśmy, ale ponieważ mamy w tym roku sporo szyszek myślę, że coś z nich wyczarujemy
17. Robimy dekoracje z tektury- to też taki nowy pomysł.
18. Historia narodzin Jezusa – zaznajamiamy Kluska z historią biblijną
19. Robimy szopkę – w zeszłym roku, była kartonowa, w tym roku – jeszcze nie wiem.
20. Opowieść o Rudolfie czerwononosym reniferze, a do tego rogi
21. Ubieramy choinkę
22. Ozdabiamy pierniki
23. Oglądamy zdjęcia z poprzednich świąt – to też taka nasza mała świąteczna tradycja. W zeszłym roku zaczynaliśmy od tego, żeby wprowadzić Kluska w samą idee świąt. W tym roku, Klusek jest już trochę bardziej świadomy czym są święta, więc w ten sposób zamkniemy naszą listę
Więcej pomysłów na świąteczne zabawy z dziećmi tutaj.
  • Fajny pomysł, wykorzystam go. Dziękuję

  • Polecamy się na przyszłość, bo mamy dużo fajnych pomysłów :)

  • ha właśnie siadam do robienia zadań do naszego kalendarza my startujemy dopiero 1.12 nie trzymając się tygodni adwentu, i chyba z 10 punktów u Was wypatrzyłam dla nas do wykorzystania :)

  • Cieszę się, że mogłam pomóc :)