Jak nie dać się psychopacie?

Dzisiaj lektura dla trochę starszych czytelników, ale zważywszy na to, że wielu rodziców, którzy do mnie zaglądają jest zainteresowna w jakimś zakresie między innymi psychologią, pomyślałam, że warto tę książkę tu pokazać.

Tytuł: Jak nie dać się psychopacie? Poznaj jego metody.

Gotowalska-Wroblewska_Jak-sie-nie-dac-psychopacie

Autorzy: Żaneta Gotowalska-Wróblewska, Daniel Boduszek

Wydawnictwo: Znak

Dla kogo: dla dorosłych zainteresowanych tematami psychologii, ale też dla tych którzy podejrzewają, że w ich bliskości znajduje się jakiś psychopata, a szczególnie dla osób, które dostrzegają ten typ osobowości u swojego romantycznego partnera.

O czym: Książka jest wywiadem z profesorem Boduszkiem, który zajmuje się między innymi pomocą osobom znajdującym się w związkach z psychopatami. Spora część tej publikacji jest właśnie spojrzeniem na ten temat z takiej perspektywy. Poza tym mamy też informację na temat tego, jak zmieniło się postrzeganie psychopatów z punktu widzenia najnowszych badań. Dodatkowo mamy trochę wskazówek, które pomogą nam rozpoznać psychopatę oraz ograniczyć jego możliwości wpływania na nas.

Plusy: Ciekawy temat, który pokazuje (po raz kolejny), że to, co znamy z filmów i literatury, to nie do końca prawda. Poza tym książka napisana jest w większości raczej prostym językiem i łatwo się czyta (trochę trudniejsze w czytaniu są pierwsze rozdziały, które omawiają pobieżnie badania i zmiany wytycznych diagnozy dotyczącej tego zaburzenia). Na plus zaliczam też to, że autorzy nie tylko definiują kim jest psychopata, ale też dają czytelnikowi trochę wskazówek na temat tego, jak sobie radzić w kontaktach z taką osobą.

Minusy: Wydaje mi się, że temat mógłby być przedstawiony trochę dogłębniej. Książka nie jest zbyt wielkich rozmiarów, a mimo niektóre rzeczy powtarzane są wielokrotnie nie wnosząc nic nowego, miałam trochę wrażenie, że treściowo książkę można by było zmieścić na połowie tych stron.