Kopernik. Centrum wszechświata.

Seria: Najwybitniejsi naukowcy

Tytuł: Kopernik. Centrum wszechświata.

kopernik2

Autorzy: Jordi Bayarri, Dani Seijas

Wydawnictwo: Egmont

Dla kogo: dla dzieci 6 do 12 lat. Może też być dobrym uzupełnieniem lekcji historii, przyrody czy matematyki dla starszych dzieci, ale prawdopodobnie nie będą już one uważały tej lektury, za czytanie dla przyjemności.

O czym: Jak to biografia – o życiu tytułowego bohatera. Kopernika bardzo nie trzeba chyba przedstawiać, więc nie będę się tu rozpisywać.

Plusy: Tak jak pisałam już odnośnie pierwszych dwóch tomów w tej serii – plus za pokazanie dzieciom świata nauki, tego jak naukowcy różnymi drogami dochodzili do swoich ważnych wniosków. Plus za kształtowanie w dzieciach przekonania, że nauka jest fajna, ciekawa, ważna. Ale wymaga pracy i to nie jest tak, że jakiś pan sobie siadł i przeglądając media społecznościowe wpadł na genialny pomysł, którym zmienił oblicze nauki. Nie.

Podoba mi się też pomysł zamieszczenia biografii osób występujących w książce i podsumowań życia głównych bohaterów. W ten sposób, łatwo dowiedzieć się czegoś więcej, jeśli temat nas interesuje lub coś wydaje się niejasne. Jednocześnie sama fabuła pozbawiona jest przeciągania, przydługich wprowadzeń, nazbyt edukacyjnego tonu.

Minus: Tak jak już mówiłam kilka razy odnośnie tej serii – nie jest to moja ulubiona kreska.

kopernik kopernik4 kopernik5