Archimedes – gra matematyczna

Tytuł: Archimedes

IMG_20220328_194816

Wydawnictwo: Egmont

Dla kogo: 7+. Chyba, że młodsze dziecko zainteresowane liczbami, które rozumie już koncept dodawania, odejmowania, ale też dzielenia i mnożenia w obliczeniach do 13.

Dla ilu osób: wydawnictwo przewidziało dla 2-5 osób. Oczywiście samodzielnie też można sobie poukładać równania, ale żeby można było to nazwać grą, potrzeba przynajmniej dwóch osób. Myślę, że gdyby bardzo chcieć, można grę rozegrać w powiedzmy 6-7 osób, ale trzeba by sobie własnoręcznie dorobić żetony punktowe (co nie jest zbyt skomplikowane), ale na więcej osób będzie już raczej za mało kart.

Zasady: W skrócie trzeba układać równania matematyczne z kart, które mamy na ręce. Mamy podaną pierwszą liczbę i zaczynając od niej, z wykorzystaniem kart które mamy na ręce musimy wymyślić równanie z użyciem znaków: plus, minus, pomnożyć, podzielić, równa się. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobieramy kartę ze stosu. Wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się kart z ręki. Zaznaczę jeszcze, że karty mają nominały od 1 do 13, nie ma tu więc liczenia na dużych liczbach.

Plusy: Gra dość szybka, dynamiczna. Świetny sposób na utrwalenie liczenia na małych liczbach. Myślę że świetnie wspomoże naukę matematyki w klasach 1-3. Ale i ze starszymi dziećmi można grać dla przyjemności, bo gra jest naprawdę dość dobrze skonstruowana.

Sympatyczne ilustracje uprzyjemniają grę, a fakt, że każdy numer to inny matematyk lub matematycznka, sprawi być może, że dzieci zainteresują się postaciami znanych uczonych.

 

Małe rozmiary sprawiają, że grę bez problemu można ze sobą zabrać na wyjazd, co też jest plusem.

Minusy: Trochę szkoda, że na kartach są jedynie imiona matematyków_czek. Wiadomo, że Archimedesa skojarzy każdy, ale kim może być Sofia czy Emilie? Teoretycznie ilustracje na kartach powinny nam podpowiedzieć, ale w związku z tym szukanie ich będzie dodatkowo wymagać od nas pracy. Z jednej strony jest to może jakaś zachęta do samodzielnych poszukiwań, z drugiej – jednak utrudnienie. Jakoś już tak mam, że skoro te osoby są już wciągnięte do gry, to chciałabym się czegoś więcej o nich dowiedzieć. Nawet gdyby było to tylko dodanie nazwiska do imienia w samej instrukcji, tak żeby kto jest zainteresowany mógł sobie poszukać w internetach. Tu tego nie ma, jestem więc zdana na samodzielne poszukiwania.