Ciało-śmiało, czyli jak rozmawiać z chłopakami o dojrzewaniu?

Zastanawiacie się czasem co to będzie, kiedy Wasze słodkie bobaski zaczną wypytywać o seks i włosy „tam na dole”? Czy w ogóle będą pytać? Czy może znajdą sobie inne źródła wiedzy? A jeśli inne źródła, to czy na pewno rzeczowe? Czy lepiej zacząć ten temat wcześniej? Czy może jednak później?

Jak widać będąc rodzicem chłopaka (szczególnie mamą, która nie ma własnego doświadczenia w kwestii dojrzewania w skórze chłopca) sami mamy wiele wątpliwości. A co dopiero ma powiedzieć chłopiec, który jeszcze wczoraj był dzieckiem, a dziś jego ciało zaczyna robić różne dziwne rzeczy? Oj nie jest to łatwy okres. I to z wielu powodów.

Śmiało-ciało

_MG_9778

Dlatego niezwykle się cieszę, że na polskim rynku dzięki Wydawnictwu Znak pojawiła się w końcu książka „Ciało-śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu. Dla chłopaków.” Jest to kompendium wiedzy, które każdemu chłopakowi na pewno ułatwi przejście tego ciekawego czasu. Książka porusza naprawdę szeroki wachlarz tematów – oczywiście zmiany zachodzące w ciele, ale też dietę, sposoby golenia, zasady zachowania higieny, dobór bielizny, relacje międzyludzkie w tym okresie czy seksualność. Wszystko z dużo dozą dowcipu i humoru, ale jednocześnie z pełnym szacunkiem do młodego człowieka. Autor naprawdę prosto i szczerze odpowiada na wiele nurtujących.

Byle z humorem

Co dla mnie jest ważne, autor z odpowiednim sobie poczuciem humoru stara się też przygotować chłopców na to, że mogą się liczyć w tym okresie z docinkami i podśmiewaniem, zarówno ze strony rówieśników, jak i dorosłych, którzy jak dobrze wiemy, nie zawsze świadomie, potrafią napsuć dorastającemu chłopcu trochę krwi. A to komentując słaby zarost, a to zmiany w głosie, a to jeszcze coś innego. Z tej książki można się dowiedzieć  zarówno tego jak radzić sobie w takich sytuacjach z humorem, jak i tego, żeby nie mieć tego rodzicom i dziadkom za złe. Bo przecież takie docinki najczęściej nie mają w zamiarze zrobić nikomu krzywdy, ot po prostu – dorośli też nie zawsze wiedzą jak się zachować.

Więc jak rozmawiać z chłopcami o dojrzewaniu?

Szczerze, prosto i z humorem. A ta książka jest na pewno świetnym wyjściem do takich rozmów.

A kiedy zacząć rozmawiać z chłopcami o dojrzewaniu?

Tu chyba nie ma jakiegoś określonego progu wiekowego, bo choć chłopcy wchodzą zwykle w wiek dojrzewania pomiędzy 9. a 14. rokiem życia (za autorem książki), to jednak wiele zależy od samego dziecka. Moim zdaniem trzeba po prostu odpowiadać na pytania. Jeśli kwestia zmian w ciele zaczyna dziecko interesować, to prawdopodobnie jest to dobra pora na rozmowę na ten temat.

_MG_9781 _MG_9780 _MG_9783 _MG_9779 _MG_9782

Aha – książka ma też wersję „dziewczyńską”, ale z wiadomych chyba względów my póki co po nią nie sięgnęliśmy. 

Pamiętaj, że ja w ten artykuł włożyłam czas i pracę. Jeśli więc Ci się podoba i uważasz, że może się przydać komuś z Twoich znajomych – udostępnij go dalej. Takie udostępnienia i komentarze, to dla mnie znak, że moja praca nie idzie na marne.

A jeśli jesteś na blogu po raz pierwszy – serdecznie zapraszam do zapoznania się z zakładką „Od czego zacząć czytanie bloga?”