Angielski dla dzieci w domu – poradnik dla rodziców cz. 4

Jak uczyć angielskiego w domu? Jak wspierać dziecko w nauce nowego języka, kiedy samemu ma się tylko podstawy lub nawet tego nie? Takie pytania dostaję dość często w pracy i na blogu. Właśnie dlatego powstała ta seria. To już czwarty wpis o tym, jak można pomóc dzieciom w nauce angielskiego w warunkach domowych. Pierwszydrugi i trzeci znajdziesz klikając w linki, a ja tymczasem przechodzę do kolejnego tematu:

Po czwarte – multimedia

Jeśli dziecko jest już wystarczająco duże, żeby oglądać bajki, jest też wystarczająco duże, żeby oglądać bajki po angielsku. Chociaż według mnie multimedia to tylko malutki dodatek do nauki – raz na jakiś czas, dla urozmaicenia. Na pewno nie traktuję tego jako podstawy nauki, głównie ze względu na to, że chociaż faktycznie oglądanie bajek i gra na komputerze może dzieci dość szybko zapoznać z wieloma słówkami i wyrażeniami, to ostatecznie wydaje mi się, że spędzając dużo czasu przed komputerem czy telewizorem, dziecko wiele też traci. Wpatrując się w ekran pozbawia się możliwościowi nauki tak ważnych umiejętności jak – świadomości własnego ciała, umiejętności manualne, interakcje międzyludzkie itp.

angielski dla dzieci w domu, jak ćwiczyć z dziećmi angielski, gry do nauki angielskiego dla dzieci

Ale od czasu do czasu i gra i bajka może pomóc zainteresować dziecko nauką języka obcego.

Bajki

Oczywiście można po prostu włączyć ulubioną bajkę dziecka tylko, że po angielsku. (Mowa oczywiście o bajkach, które mają angielski oryginał). Chociaż niektóre dzieci mogą się buntować, że nie rozumieją, o co tam chodzi, można spróbować. Moje Kluchy np. ostatnio oglądają w ten sposób „Psi Patrol.” A to dlatego, że w angielskich odcinków jest więcej i są w nich nowe pieski, których w przetłumaczonych na polski bajkach nie ma.

Jeste też całkiem sporo ciekawych bajek, które są stworzone specjalnie do nauki. Moja ulubiona to chyba Muzzy in Gondoland (a potem Muzzy Comes Back) – część pierwsza tutaj. Być może wynika to z melancholii i tęsknoty do dzieciństwa, ale wydaje mi się, że to naprawdę przemyślana bajka. I jeśli puszczam ją swoim małym uczniom, spotykam się raczej z zainteresowaniem.

Bajki do nauki angielskiego:

Pamiętaj, że zawsze możesz zrobić listę ulubionych bajek swojego dziecka po angielsku, żeby ułatwić sobie wyszukiwanie ciekawych pozycji. Jak to zrobić dowiesz się tutaj – Jak wykorzystać youtube do nauki.

Gry

Internet pełen jest bezpłatnych gier do nauki angielskiego. Nie można z nimi przesadzać, ale jeśli Twoje dziecko ma już czas na jakąś grę, to można spróbować gier do nauki tego języka. Kilka ciekawych pomysłów:

Pamiętaj też, że w zasadzie te nowe bajki zawsze mają jakąś stronę internetową z dodatkowymi filmikami, grami i zabawami, więc jest szansa, że ulubiona bajka Twojego dziecka też ma taką stronę po angielsku. U nas jest obecnie zdecydowanie Psi Patrol.


Zadanie na ten miesiąc

Spróbujcie obejrzeć przynajmniej jedną z zamieszczonych tu bajek i zagrać w jedną z polecanych przeze mnie gier. Czy taka forma zabawy podobała się Twojemu dziecku?


A czy Twoje dziecko lubi oglądać angielskie bajki i grać w angielskie gry? Masz jakieś swoje ulubione? Podziel się proszę w komentarzu – niech inni też skorzystają.

Jeśli podobał Ci się ten wpis – udostępnij go proszę znajomym. To dla mnie bardzo dużo znaczy.

Poprzednie części znajdziesz tutaj:

angielski dla dzieci w domu, jak uczyć dzieci angielskiego, nauka przez zabawę

angielski w domu, jak uczyć dziecko angielskiego, nauka języka obcego dla dzieci, nauka przez zabawę

 

Pin It!

angielski dla dzieci w domu, jak ćwiczyć z dziećmi angielski, gry do nauki angielskiego dla dzieci