Angielski dla dzieci w domu – poradnik dla rodziców cz. 3 – Angielski na co dzień

Jak uczyć angielskiego w domu? Jak wspierać dziecko w nauce nowego języka, kiedy samemu ma się tylko podstawy lub nawet tego nie? Takie pytania dostaję dość często w pracy i na blogu. Właśnie dlatego powstała ta seria. To już trzeci wpis o tym, jak można pomóc dzieciom w nauce angielskiego w warunkach domowych. Pierwszy i drugi znajdziesz klikając w linki, a ja tymczasem przechodzę do kolejnego tematu:

Po trzecie – wykorzystaj język na co dzień.

Będąc z dzieckiem na co dzień mamy wiele możliwości używania języka w sytuacjach z prawdziwego życia. I naprawdę wystarczą podstawowe umiejętności z języka angielskiego, żeby to wykorzystać. Możecie np. nauczyć dzieci na spacerze kolorów – kiedy Klusek interesował się markami samochodów siadaliśmy na przystanku i nazywaliśmy kolory przejeżdżających samochodów po angielsku. Ale można wykorzystać też inne zainteresowania dzieci. Jedna z najprostszych zabaw tego typu to:

Bring me / Give me (Przynieś mi/ Podaj mi) – jeśli nie przeszkadza nam bałagan w szafie zawsze możemy ćwiczyć nazwy ubrań na konkretnych przykładach. Mówimy „Bring me a T-shirt.” A zadaniem dziecka jest pójść do pokoju i przynieść odpowiednie ubranie. Dla dzieci, które mają już jakąś wiedzę z języka angielskiego możemy tę zabawę uzupełnić o konkretniejsze przykłady: „Bring me your father’s T-shirt,” „Bring me a red T-shirt” „Bring me a T-shirt with a car” Potencjał jest duży. Bałagan pewnie też będzie.

Wariant II – Jeśli nie lubicie bałaganu, zawsze możecie wykorzystać rozkładanie prania – zrzucamy wszystkie ubrania na kupę i prosimy dziecko, żeby po kolei podawało nam konkretne ubrania – „Give me a black T-shirt” i odkładamy na miejsce do szafy.

Inne możliwości

Tę samą zabawę można też wykorzystać do innych słówek: przy wspólnym gotowaniu możemy ćwiczyć „jedzenie” (Give me an apple – podaj mi jabłko) , przy sprzątaniu pokoju – „zabawki” (Give me a red car – podaj mi czerwony samochód) itd. Tutaj znajdziesz też konkretny przykład na to, jak wykorzystać wspólne gotowanie do nauki – Przepis na Apple Crumble. 

DeDomo

Ciekawą metodę nauki angielskiego przez używanie jej w domu stworzyli też Grzegorz Śpiewak i Marek Jannasz. Polega ona właśnie na tym, że wykorzystujemy język na co dzień, w domu, w sklepie, przy posiłku itd. Warto się jej przyjrzeć, bo być może jest to właśnie metoda dla Ciebie. Szczegóły znajdziesz tutaj: DeDomo.


 

Zadanie na ten miesiąc:

Postaraj się wpleść zabawę „Bring me/Give me” w Wasze codzienne obowiązki przynajmniej raz w tygodniu. 


 

Próbujecie czasem mówić w domu do dzieci w języku obcym? Jak Wam idzie? Podziel sie proszę w komentarzu i jeśli możesz – udostępnij ten wpis swoim znajomym.

Poprzednie części znajdziesz tutaj:

angielski dla dzieci w domu, jak uczyć dzieci angielskiego, nauka przez zabawę

angielski w domu, jak uczyć dziecko angielskiego, nauka języka obcego dla dzieci, nauka przez zabawę

Pin it:

angielski dla dzieci, jak uczyć dziecko angielskiego w domu, angielski na co dzień