Utrata kontaktu z rzeczywistością

Tytuł: Utrata kontaktu z rzeczywistością. Jak sztuczna inteligencja i wirtualne światy przejmują nad nami kontrolę.

IMG_20240329_124721

Tekst: Joachim Bauer

Wydawnictwo:  Dobra Literatura

Dla kogo: raczej dla dorosłych

O czym: Autor zastanawia się jaki wpływ ma na nas technologia i do czego to wszystko doprowadzi. Rozważa ten problem z punktu widzenia trochę filozofii, trochę biologii. Porusza tematy takie jak media społecznościowe, wirtualne światy, gry, kościół oraz dążenie do władzy osób na szczycie drabiny przemysłu technologicznego.

Plusy: Na pewno ważny temat. Naprawdę warto przeczytać tę książkę, żeby zastanowić się też samemu, jak oddziałuje na nas coraz bardziej wszechobecna technologia. Ciekawe może być to, że autor porusza temat z punktu widzenia nie tylko filozofii, ale też biologii. W ciekawy sposób wysuwa też twierdzenie, że ten nasz pęd technologiczny ma dużo wspólnego z tym, jak w średniowieczu ludzie traktowali boga i kościół. Na pewno warto wraz z autorem rozważyć te kwestie, bo nie ulega wątpliwości, że komputery stanowią coraz większą część naszego życia.

Minusy: Na pewno czytając, że książkę napisał lekarz i neurobiolog spodziewałam się trochę bardziej naukowego podejścia, w rzeczywistości autor jednak dość mocno skupia się na filozoficznym aspekcie tego tematu. Nie twierdzę, że to źle, a jedynie, że moje oczekiwania były trochę inne, co na pewno też miało wpływ na odbiór tej książki. Poza tym miałam momentami wrażenie, że jednak nie wszystkie postawione w książce tezy są do końca słuszne i że momentami jest tam trochę bałagan, ale to już zostawiam Wam do rozważenia. Tak czy siak, wydaje mi się, że warto po tę książkę sięgnąć, bo na pewno daje do myślenia.
IMG_20240329_124750 IMG_20240329_124744