Awicenna. Kanon medycyny.

Jeśli czytacie tego bloga, to pewnie nie macie wątpliwości, co do tego, że biografie dla dzieci są świetnym źródłem wiedzy.

Tytuł: Awicenna. Kanon medycyny.

awi5

Autorzy: Jordi Bayarri, Dani Seijas

Wydawnictwo: Egmont

Dla kogo: dla dzieci 6 do 12 lat. Może też być dobrym uzupełnieniem lekcji historii czy przyrody dla starszych dzieci, ale prawdopodobnie nie będą już one uważały tej lektury, za czytanie dla przyjemności.

O czym: Jak to biografia – o życiu tytułowego bohatera. Awicenna był perskim lekarzem i filozofem z przełomu X i XI wieku. Nazywany jest często ojcem współczesnej medycyny.

Plusy: Plus za pokazanie dzieciom świata nauki, tego jak naukowcy różnymi drogami dochodzili do swoich ważnych wniosków. Plus za kształtowanie w dzieciach przekonania, że nauka jest fajna, ciekawa, ważna.

Podoba mi się też pomysł zamieszczenia biografii osób występujących w książce i podsumowań życia głównych bohaterów. W ten sposób, łatwo dowiedzieć się czegoś więcej, jeśli temat nas interesuje lub coś wydaje się niejasne. Jednocześnie sama fabuła pozbawiona jest przeciągania, przydługich wprowadzeń, nazbyt edukacyjnego tonu.

Minus: Tego typu kreska i kolory nie należą do moich ulubionych. Ale o tym już też kilka razy pisałam w odniesieniu do tej serii.

 

awi3 awi2 awi