ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn

Tytuł: ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn

IMG_20231006_091412

Scenariusz i rysunki: Jessica Woody

Wydawnictwo: Dobra literatura

Dla kogo: dla dzieci w wieku 9-15 lat. Głównie dla dziewczyn, ale przy odpowiedniej modyfikacji i odrobinie dobrej woli, chłopaki mogą się wiele też dowiedzieć

O czym: Podtytuł w zasadzie doskonale oddaje to, o czym jest ta książka: Praktyczne sposoby radzenia sobie z dręczeniem rówieśniczym i budowania pewności siebie.

I to właśnie jest w tej książce. Sporo teorii na temat tego czym jest znęcanie, oraz jeszcze więcej pomysłów i wskazówek na to, jak sobie z nim radzić. Do teorii mamy też różne ćwiczenia, które mają pomóc czytelnikowi przełożyć to, czego się dowiedział_a na własny język.

Plusy: Dużo konkretnej wiedzy i sensownych porad, które faktycznie mają szansę zadziałać. Fajnie, że autorka zaczyna od wytłumaczenia przyczyn, które mogą leżeć za takim bullyingowym zachowaniem, często znając przyczynę dużo łatwiej jest znaleźć rozwiązanie. Fajnie też, że są pytania i ćwiczenia do samodzielnego wykonania. Fajnie, że książka mówi, że nie zawsze trzeba działać samemu oraz że podkreśla, jak ważne jest reagowanie na bullying osób trzecich. Ogólnie fajnie, że taka książka powstała i czasem sobie myślę, że może gdyby w szkole był przedmiot oparty na takim podręczniku, to miałoby to dużo więcej sensu niż niejedna lekcja, której dzieci muszą się uczyć obecnie.

Minusy: Jako mama dwóch chłopaków, chciałabym, żeby taka książka była też i dla nich. Bo z jednej strony faktycznie, nawet z tej wersji mogą dowiedzieć się sporo, ale jednak w kwestii prześladowania płeć ma znaczenie i często chłopcy są narażeni na inne metody niż dziewczynki.