Sekrety zmarłych

Tytuł: Sekrety zmarłych

_MG_6415

Tekst: Matt Ralphs

Ilustracje: Gordy Wright

Wydawnictwo: HarperKids

Dla kogo: 8+. Ze względu na temat.

O czym: Znaczna część książki poświęcona jest zwłokom, które zostały przez naukowców odkryte w różnych miejscach na ziemi, a potem przebadane. Z tych rozdziałów dowiadujemy się sporo na temat historii i obyczajów ludzi sprzed setek czy nawet tysięcy lat. Znajdziecie tu takie postaci jak Tutenchamon, człowiek z Gebelien, panienka z Llullaillaco, gipsowych ludzi z Pompejów i wiele więcej. Dodatkowo jest tu też sporo informacji na temat tego, jak ogólnie obchodzono się ze zmarłymi w starożytnym Egipcie. Książka podzielona jest na cztery działy – Afryka, Ameryka, Europa i Środkowy Wschód, Azja.

Plusy: Książka jest bardzo fajnie wydana – duży format, twarda oprawa, bogato zilustrowana. Bardzo dużo można się z niej też dowiedzieć na temat tego, jak różne kultury obchodziły się ze zmarłymi, ale też na temat samej historii i całkiem nowoczesnych już technik i metod jakimi posługują się współcześni naukowcy.

Również tekst jest zrozumiały dla młodego czytelnika, ale nie infantylny.

Plus również za poruszenie tematu, którego wielu dorosłych boi się poruszać w rozmowach z dziećmi.

Minusy: Jedno małe ale, co do ilustracji. Nie wszystkich. Chodzi mi jedynie o ilustracje przedstawiające zbrązowiałe i wyschnięte zwłoki, które pojawiają się w kilku rozdziałach rozdziałach. Jakoś nie mogę się do nich przekonać.

_MG_6420 _MG_6419 _MG_6418 _MG_6417 _MG_6416