Tajemnicza Polska

Tytuł: Tajemnicza Polska

pps

Autor: Jakub Kuza

Wydawnictwo: Znak

Dla kogo: Raczej jest to książka kierowana do dorosłych, ale wydaje mi się, że dzieci zainteresowane historią Polski mogą po nią również sięgnąć tak od około 12 roku życia.

O czym: Książka składa się z 13 rozdziałów. Każdy jest poświęcony innemu miejscu Polski z inną tajemniczą historią. Czy na Ślęży dalej rządzi Perun? A może to właśnie w Polsce schowali swój skarb Templariusze? Te i 11 innych historii próbuje rozwikłać autor.

Do historycznego wątku dochodzi jeszcze wątek turystyczny, bo w każdym z tych rozdziałów przeczytamy, w jaki sposób autorowi udało się tam trafić i gdybyśmy chcieli, moglibyśmy pójść w jego ślady. W sumie to książka nawet do tego zachęca.

Plusy: Ciekawe historie, estetyczne wydanie, przyjemne zdjęcia. Fajne uzupełnienie nauki historii (piszę o tym, bo obecnie to właśnie mamy w głowie – w połowie listopada Janka czeka egzamin z tego przedmiotu).

Fajne pomysły na wycieczki i ciekawe, nieoczywiste zwiedzanie Polski. W książce nie są może opisane atrakcje takie jak wielkie baseny, czy kolejki górskie, ale można dzięki niej zaplanować sobie naprawdę ciekawą wycieczkę połączoną z lekcją historii i geografii.

Minus: Nie jest to do końca publikacja naukowa, autor skupia się raczej na tym, jak wyglądała jego wycieczka, porusza tematy historii, pyta fachowców, ale nie jest to na pewno książka, która te poruszane tematy mocno zgłębia. Dla jednych może to być plus, ale wiem, że nie wszyscy lubią tego typu publikacje.