Totalnie Wszystko o Kosmosie

I jak tu się nie uczyć, kiedy z takich książek wiedza sama wchodzi do głowy?

Tytuł: Totalnie Wszystko o Kosmosie

_MG_3487

Wydawnictwo: Kropka

Dla kogo: Myślę, że tak 5+. Ale starsze dzieci też znajdą tu wiele ciekawych rzeczy. Z resztą rodzice również.

O czym: Zdziwicie się jeśli powiem, że o kosmosie? Książka to zbiór różnych ciekawostek pogrupowanych w sześciu częściach książki: wszechświat (czym jest, jak powstał), Układ Słoneczny (co tam się wyprawia), gwiazdy, kosmiczne skały (o kometach i nie tylko), eksploracja kosmosu (skąd wiemy tyle o kosmosie i jaki bałagan zdążyliśmy już tam zrobić), a część szósta jest trochę luźniejsza i składa się z pomysłów i instrukcji kosmicznych obrazków oraz dowcipów, w których kosmos odgrywa wiodącą rolę.

Fakty nie są ze sobą za bardzo połączone (oczywiście poza głównym motywem przewodnim) i są dość luźno porozrzucane po stronie.

Plusy: Dynamiczne i wesołe ilustracje, masa fascynujących faktów, dobory sposób na zapoznanie z tematami takimi jak geologia, fizyka, geografia, astronomia i pewnie jeszcze innymi. A wszystko to w bardzo naturalny i niezobowiązujący sposób.

Ja osobiście lubię też takie wstawki, które zachęcają dzieci do kreatywnego wykorzystania, tego o czym czytały, więc bardzo podoba mi się pomysł z poradnikiem – jak rysować rzeczy nie z tej ziemi.

Książkę polecam też początkującym czytelnikom – mało tekstu na stronie, fakt że nie ma tu długiej fabuły, a jedynie krótkie ciekawostki – to wszystko sprawia, że dzieciom, które dopiero się uczą czytać, łatwiej będzie doskonalić tę umiejętność. Szczególnie, że w skład serii wchodzą jeszcze inne tytuły i nawet jeśli dziecko nie interesuje się kosmosem, to być może znajdzie jakiś inny temat.

Minusy: Jeśli miałabym się czegoś przyczepić, to tylko tych ostatnich kilku stron z kosmicznymi dowcipami. Są niestety trochę sucharowate, a w dodatku część z nich traci wiele sensu i humoru przez tłumaczenie. (Nie żeby tłumaczenie całej książki było złe, ale po prostu w kwestii dowcipów, szczególnie takich prostych, są rzeczy, które ciężko przełożyć między językami.)

_MG_3488 _MG_3489 _MG_3490 _MG_3492