Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości

Interesują Was nazwy miejscowości? A może właśnie wybieracie się w dalszą podróż i zastanawiacie się czym zająć dzieci w jej trakcie? Jeśli tak – proponuję bardzo ciekawą książkę.

Tytuł: Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości.

2021-07-15-09.58

Tekst: Michał Rusinek

Ilustracje: Joanna Rusinek

Wydawnictwo: Znak

Dla kogo: 5+

O czym: Tak jak mówi tytuł – o tajemnicach, które tkwią za nazwami różnych miejscowości. Najwięcej jest tu nazw miejscowości, których pochodzenie wydaje nam się, że rozumiemy, ale tak naprawdę nie mamy zielonego pojęcia. Ot choćby Częstochowa – na zdrowy rozum, często się chowa, ale tak naprawdę chodzi o coś całkiem innego. Jest też trochę informacji na temat rekordzistów – najdłuższych i najkrótszych nazw oraz naszych polskich stolic, których jak się okazuje było już kilka.

Plusy: Dużo ciekawostek. Fajnie prowadzona narracja. Dużo humoru. Kolorowe ilustracje. Naprawdę fajna książka, z której się można wiele dowiedzieć.

Świetna lektura przed wyjazdem na wakacje, po tej książce każda tablica z nazwą miejscowości stanie się z dużym prawdopodobieństwem fascynującą zagadką i powodem do ciekawych rozmów.

Minusy: Chyba tylko taki, że chciałabym, żeby nazw wytłumaczonych w książce było więcej.

 

niemyje 2021-07-15-09.59 1626336015398

 

Jeśli jesteś na blogu po raz pierwszy – serdecznie zapraszam do zapoznania się z zakładką „Od czego zacząć czytanie bloga?”