Książkowy piątek: Monstrrrualna Erudycja

1.Dlaczego ofiary porażenia elektrycznego gwałtownie upadają? (Nie ma potrzeby sprawdzania tego zjawiska na zwierzętach domowych lub podstarzałych nauczycielach)

a) Siła elektryczności odrywa je od ziemi.

b) Elektryczność powoduje gwałtowny skurcz mięśni, co powoduje gwałtowny upadek.

c) Elektryczność odwraca kierunek siły ciążenia ziemskiego, co powoduje chwilową nieważkość ofiary.

2. W latach 60. XX wieku dr Dorothy Megallon Z Kentucky w Stanach Zjednoczonych zamówiła specjalny samochód dla swojego konia, a potem usiłowała go nauczyć prowadzenia. Jak myślisz, co się stało?

a) Koń nie był w stanie ruszyć.

b) Koń prowadził jak szatan.

c) Koń dostał mandat za przekroczenie prędkości i zaraz potem rozbił wóz.

3) W roku 1948 naukowcy poszukiwali osób, które zarażały innych durem brzusznym – śmiertelną chorobą, której zarazki bytują w kupie. Jak to zrobili?

a) Dali ogłoszenie do gazety.

b) Zbadali kupy wszystkich mieszkańców miasta.

c) Badali dopływy do kanałów ściekowych, idąc w górę systemu ścieków, aż do wykrycia klozetów będących źródłem zakażenia.

4) W 1971 roku naukowcy zabrali zegary atomowe w podróż samolotem dookoła świata. Co stwierdzili?

a) Wylądowali pół godziny wcześniej niż wystartowali.

b) Podczas gdy znajdowali się w powietrzu, czas rzeczywiście odrobinę zwolnił.

c)W trakcie ich lotu czas przyspieszył.

 

Jesteście w stanie odpowiedzieć na te pytania? Bardzo jestem ciekawa. W każdym razie – pytania te pochodzą z książek z serii Monstrrrualna Erudycja wydawnictwa Egmont. Kolejno – „Wstrząsająca elektryczność”, „Nieznośna natura”, „Śmiertelne choroby” i „Straszliwa prawda o czasie.”

Książki te to zbiory ciekawych historii i faktów dotyczących tytułowych zagadnień. To zadziwiająca mieszanka ciekawych informacji, dobrego humoru i… makabry. Jak się okazuje – idealne połączenie by zainteresować troszkę starsze dzieci nauką. Jak starsze? No cóż – wydawnictwo jako grupę docelową podaje wiek 13-16, ale ośmioletni Klusek połyka je naprawdę w całości i z niezmiernym zainteresowaniem. Wcale a wcale mu się nie dziwie, bo sama też podczytuję, jak nie patrzy.

Czuję się jednak w obowiązku poinformować Was, że choć książki są naprawdę warte by się nimi zainteresować, a fakty w nich zawarte mogą pomóc dzieciom z jednej strony – zainteresować się nauką, z drugiej – zabłysnąć w szkole, to jednak jest to seria, która podobnie jak Strrraszna Historia, porusza często tematy straszne, nieprzyjemne, a nawet obrzydliwe. Nie polecałabym im więc małym ani bardzo wrażliwym dzieciom.

To powiedziawszy – seria jest naprawdę świetna i warta polecenia.

IMG_9379 IMG_9380 IMG_9381 IMG_9382 IMG_9383 IMG_9384

Chcecie sprawdzić, czy dobrze odpowiedzieliście na pytania ze wstępu? Oto odpowiedzi:

 

 

1b) Jest to pożyteczne zjawisko, bo zazwyczaj dzięki temu ofiara jest odrzucana na bezpieczną odległość od zagrażającego obiektu.

2b) Samochód miał specjalne dźwignie i pedał gazu, który koń mógł przyciskać kopytem. Zwierzę kręciło kierownicą, trzymając ją w pysku. Dziwne, że nie dopuszczono go go jazdy w normalnym ruchu. 

3c) Trochę śmierdziało, ale zadziałało.

4b) W porównaniu z zegarami atomowymi na Ziemi czas zwolnił o 273 miliardowe części sekundy. To oznaczało, że gdy naukowcy wylądowali wkroczyli o 273 miliardowe sekundy w przyszłość!

I jak Wam poszło?

 

Pamiętaj, że ja w ten artykuł włożyłam czas i pracę. Jeśli więc Ci się podoba i uważasz, że może się przydać komuś ze swoich znajomych – udostępnij go dalej. Takie udostępnienia i komentarze, to dla mnie znak, że moja praca nie idzie na marne.

A jeśli jesteś na blogu po raz pierwszy – serdecznie zapraszam do zapoznania się z zakładką„Od czego zacząć czytanie bloga?”