6 książek dla mniejszych i większych miłośników kosmosu

Kiedy tylko na dworze robi się ciepło ciągnie nas pod namiot (lub do samochodu). A kiedy tylko wyjeżdżamy pod namiot odnawia się w nas zapomniana przez zimę fascynacja gwiazdami i kosmosem. Maj więc jest idealną porą, żeby sięgnąć po książki poruszające właśnie ten temat i wydawnictwa chyba doskonale zdają sobie z tego sprawę, bo trafiły do nas aż trzy nowości poświęcone tej tematyce:

Emilka i gwiazdka z nieba

To najnowsza publikacja Wydawnictwa Lemoniada. Duży format, zabawne ilustracje, sporo faktów, proste wytłumaczenia, a do tego ciekawe zadania, które dzieci mogą zrobić same lub z rodzicami. Pozycja idealna dla młodszych fanów nieba do czytania z rodzicami, lub dla tych, którzy właśnie zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Pięcioletniemu Miśkowi spodobała się bardzo, również ze względu na ciekawe czcionki użyte do wyróżnienia poszczególnych wyrazów, które ostatnio bardzo chętnie czyta. Klusek (lat 7) woli obecnie poważniejsze publikacje, ale widać było, że nie wzbrania się przed słuchaniem, kiedy czytam młodszemu.

_MG_1027

_MG_1030 _MG_1031 _MG_1029 _MG_1028

Niesamowity Wszechświat

To jedna z nowości wydawnictwa Nasza Księgarnia. To książka która łączy ciekawe ilustracje Asi Gwis z całą masą informacji na temat kosmosu opisanych przez Karolinę Bąkowską. Jest to książka naprawdę bogata w treść i ciekawe informacje, ale autorce udało się wszystko opisać w tak prosty sposób, że ani dzieci, ani dorośli nie powinni mieć problemów ze zrozumieniem najważniejszych praw rządzących w kosmosie. Dodajcie do tego humor i wiele przykładów wziętych z życia i macie idealny przepis na ciekawą i wartościową książkę, którą można czytać zarówno ze względów edukacyjnych, jak i tak po prostu – dla przyjemności.

_MG_1042

_MG_1045 _MG_1044 _MG_1043

Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie. Co widzimy w gwiazdach.

To nie nowość, ale my trafiliśmy na nią dopiero teraz. Wpadła nam w ręce, kiedy szukaliśmy ciekawych pozycji w dziale dla dzieci w naszej bibliotece. Wypożyczyłam ją z myślą o chłopakach, jednak okazało się, że jest napisana dość trudnym językiem jak dla pięcio- i siedmiolatka. Ale mnie zaciekawiła. Można się z niej naprawdę wiele dowiedzieć, ale jest to pozycja dla starszych dzieci, które już co nieco o niebie wiedzą. I chociaż Kluski nie chciały czytać, to bardzo spodobały im się ilustracje przedstawiające gwiazdozbiory i już zapowiedzieli, że przy następnej możliwej okazji będą ich szukać na niebie. (Do tego przyda się papierowa mapa nieba lub odpowiednia aplikacja na telefonie)

_MG_1036

_MG_1041 _MG_1040 _MG_1038

SuperQuiz KOSMOS

To propozycja od Kapitana Nauki. Nie jest to typowa książka, tylko bloczek, w którym każda kartka porusza jeden temat. Na pierwszej stronie mamy krótką informację na temat jakiegoś zagadnienia (np. ruch Ziemi, Wenus, badania Układu Słonecznego itd.), po przewróceniu strony mamy trzy pytania do przeczytanego tekstu. Język trochę za trudny dla Miśka (lat 5), ale Klusek (lat 7) raczej nie miał większych problemów, chociaż czasem pytał o tłumaczenie jakiegoś słowa. Ze względu na małe rozmiary, ciekawa pozycja na wyjścia – na dłuższą podróż samochodem, siedzenie w poczekalni u dentysty czy inne tego typu sytuacje.

_MG_1032

_MG_1034 _MG_1033

Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy

To kolejna książka od wydawnictwa Nasza Księgarnia, co prawda nie poświęcona bezpośrednio kosmosowi, ale jednak porusza bardzo wiele tematów z nim związanych. W końcu w nocy na niebie dzieje się naprawdę dużo. Z książki dowiemy się w ogóle czemu jest noc, co można na niebie znaleźć, co z niego spada i jak po nocnym niebie przewidzieć pogodę na następny dzień (przydatna umiejętność, szczególnie kiedy śpi się pod namiotem).

Ale na Ziemi też przecież wiele dzieje się w nocy. I głównie o tym jest ta książka – dowiecie się z niej o ludziach-sowach, snach, dziwnych nocnych zwyczajach zwierząt i roślin, nocnych muzykach i świetlikach. Ale też o tym co dzieje się w mieście, kiedy zapada ciemność – kto w nocy śpi, a kto pracuje, kto baluje, a kto straszy. Jednym słowem – to naprawdę bardzo ciekawa książka, w sam raz na dobranoc.

_MG_1022

_MG_1026 _MG_1025 _MG_1024 _MG_1023

Biblioteczka Montessori – Astronomia

To zestaw kart obrazkowych do pracy metodą Montessori. Ale nie tylko. W zestawie znajdziecie karty z obrazkami przedstawiające zagadnienia z naszej galaktyki. Są też karty z definicjami. Do tego mamy też mapę nieba, którą można zabrać na wieczorną wyprawę i obserwację nieba, książeczkę o gwiazdozbiorach i drugą, tłumaczącą podstawowe zagadnienia związane z astronomią. Fajna zabawa.

IMG_6909

IMG_6910

IMG_6908

IMG_6907

IMG_6906

IMG_6905

A jakie książki o kosmosie polecacie Wy i Wasze dzieci?

Jeśli Twoje dziecko interesuje się kosmosem zajrzyj też do wcześniejszych wpisów: „Profesor Astrokot odkrywa kosmos” i Nauka o kosmosie dla dzieci

Pamiętaj, że ja w ten artykuł włożyłam czas i pracę. Jeśli więc Ci się podoba i uważasz, że może się przydać komuś z Twoich znajomych – udostępnij go dalej. Takie udostępnienia i komentarze, to dla mnie znak, że moja praca nie idzie na marne.

Jeśli masz do mnie jakieś konkretne pytanie, pisz pod wpisem lub na maila nasze.kluski@o2.pl Pomogę, na ile będę umiała.

A jeśli jesteś na blogu po raz pierwszy – serdecznie zapraszam do zapoznania się z zakładką „Od czego zacząć czytanie bloga?”