Książki dla dzieci, które dopiero zaczynają czytać

Na rynku mamy coraz więcej ciekawych książek dla dzieci i młodzieży. Piękne ilustracje, zabawna i wzruszając fabuła. Wszystko jest. I dobrze. Jednak mój Klusek jest akurat w takim wieku, gdzie dopiero zaczyna swoją przygodę z czytaniem. A to oznacza, że dłuższe i bardziej skomplikowane teksty nie wchodzą jeszcze w rachubę, przy wyborze lektur. Głównie dlatego, że wydają się Kluskowi zbyt długie i zbyt skomplikowane. Natomiast książki z małą ilością tekstu i dużą ilością obrazków najczęściej są dla Kluska po prostu zbyt banalne i dziecinne i go nie interesują. To taki trochę przejściowy okres gdzie możliwości pojmowania dziecka są na dużo wyższym poziomie niż jego możliwości czytelnicze. 

Co więc robię, żeby nie zniechęcić Kluska do czytania? Przede wszystkim nie zmuszam do czytania rzeczy, które go absolutnie nie interesują tylko po to, żeby „ćwiczyć” czytanie. Cała reszta polega już tylko na utwierdzaniu w przekonaniu, że książki są ciekawe i że można w nich znaleźć wiele fascynujących historii i informacji oraz dostarczanie takich lektur, które są z jednej strony ciekawe, a z drugiej – nieprzesadnie długie. 

Przekonanie dziecka do tego, że książki są fajne to najczęściej po prostu dawanie przykładu. Jeśli dziecko widzi, że rodzice czytają, jeśli rodzice czytają dziecku ciekawe historie, jeśli może słuchać audiobooków z fascynującymi książkami prędzej czy później dziecko samo odkrywa, że czytanie to prosty sposób na przenoszenie się do przeróżnych światów i poznawanie ciekawych bohaterów. 

A jakie lektury nadają się dla dzieci w takim wieku? Patrząc po Klusku, mam dla Was trzy propozycje:

1) Komiksy IMG_20181113_113451577

 

Na rynku jest sporo ciekawych propozycji dla dzieci. Chociaż trzeba uważać, bo nie wszystko co jest komiksem (czy bardziej powieścią graficzną) nadaje się dla dzieci. U nas najczęściej sięgamy po Kajko i Kokosza, ale też komiks, który Klusek odziedziczył po tacie – „Podróż Smokiem Diplodokiem”

 

2) Encyklopedie i książki popularno-naukowe dla dzieci

IMG_20181113_113422201 IMG_20181113_113429037

Ważne, żeby temat książki nawiązywał do zainteresowań dziecka. U nas ostatnio na fali są zwierzęta, więc takich książek mamy najwięcej. Dlaczego takie książki się sprawdzają? Głównie dlatego, że z jednej strony interesują tematem, z drugiej – tekst na stronie podzielony jest na wiele małych fragmentów, z których każdy stanowi całość. Dziecko nie staje od razu twarzą w twarz z całą stroną tekstu, wybiera fragment, który je interesuje, a ponieważ taki fragment ma zazwyczaj nie więcej niż kilka zdań, dziecko czuje, że da sobie z nim radę. 

3) „Gutek i Potwory” 

IMG_20181113_113307835 IMG_20181113_113323399

To takie połączenie komiksu i „prawdziwych” książek – takich z ciągłym tekstem i opisami. Kolorowe strony, ciekawa i dowcipna fabuła, niezbyt dużo tekstu na stronie i dodatkowe wypowiedzi bohaterów w „dymkach” – wszystko to sprawia, że książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Książka idealna dla dzieci, które są już w stanie same przeczytać kilka zdań, ale boją się jeszcze sięgać po dłuższe lektury. 

A co czytają Wasze dzieci? Może polecicie coś jeszcze tym, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem?

Jeśli masz do mnie jakieś konkretne pytanie, pisz pod wpisem lub na maila nasze.kluski@o2.pl Pomogę, na ile będę umiała.

Pamiętaj, że ja w ten artykuł włożyłam czas i pracę. Jeśli więc Ci się podoba i uważasz, że może się przydać komuś ze swoich znajomych – udostępnij go dalej. Takie udostępnienia i komentarze, to dla mnie znak, że moja praca nie idzie na marne.

A jeśli jesteś na blogu po raz pierwszy – serdecznie zapraszam do zapoznania się z zakładką„Od czego zacząć czytanie bloga?”