Angielski na święta, czyli jak uczyć dzieci piosenek w języku obcym

Jest grudzień, więc w tym miesiącu również wpis o nauce angielskiego musi być poświęcony Bożemu Narodzeniu, prawda? Inaczej nie wypada. A więc, co możesz zrobić, żeby Twoje dzieci w świątecznym nastroju zapoznawały się z językiem angielskim?

 Piosenkę, bo piosenka podobno jest dobra na wszystko.

Jak nauczyć dziecko piosenki po angielsku? Dziecięce piosenki mają to do siebie, że szybko wpadają w ucho, trzeba ją więc wystarczająco dużo razy powtórzyć i nie ma opcji, żeby zapomnieć. Wyzwaniem może być tylko utrzymanie uwagi dziecka wystarczająco długo.

Jak to zrobić?

Pokazywać piosenkę z różnej perspektywy. Najpierw posłuchać piosenki, ot tak, dla relaksu. Potem dodać jakieś zadanie, np. jeśli usłyszysz „elf” podnieś do góry obrazek z elfem, albo zrób przysiad, albo klaśnij. Kiedy widzimy, że dziecko zaczyna się nudzić, zmieniamy zadanie, może np. niech policzy ile razy słowo „elf” wystąpiło w piosence? Zadanie można zmieniać kilka razy. Zazwyczaj takie kilkakrotne powtórzenie powoduje, że dzieci zaznajamiają się z piosenką na tyle, że zaczynają śpiewać. Mniej lub bardziej poprawnie – to bez znaczenia, nie należy ich jeszcze poprawiać, żeby zbyt szybko nie straciły zapału.

Kolejnym etapem może być obejrzenie piosenki z filmikiem na youtube. Większość piosenek dla najmłodszych dawno już tam jest. To da dziecku kontekst, pokaże treść tego o czym śpiewają. Nawet jeśli nie zrozumie pojedynczych słów, to całość będzie mu się z czymś konkretnym kojarzyć.

Potem poprośmy dziecko, żeby opowiedziało nam, co jest w piosence i na obejrzanym filmiku. Z samego tylko słuchania piosenki, młodsze dzieci raczej nie będą w stanie nam powiedzieć, o co chodzi nawet jeśli będą rozumiały większość słówek samych w sobie. Naprowadźmy je na właściwy tor, jeśli mają problemy, albo poprawmy ewentualne błędy w zrozumieniu sytuacji.

W następnej kolejności niech dziecko spróbuje narysować to co dzieje się w piosence. Ewentualnie z naszą pomocą. Możemy śpiewać  piosenkę rysując odpowiednie elementy, lub po prostu puścić piosenkę w tle i pozwolić dziecku skupić się na rysowaniu.

Innym razem zaproponujmy dziecku śpiewanie piosenki z pokazywaniem. Dzieci uczą się przez ruch, a łącząc go ze słowami mamy większą szansę, na to, że dziecko zapamięta słówka. Po prostu mózg będzie w stanie połączyć jedno z drugim. Bo zapamiętywanie to trochę tak jak budowanie mapy, która pomoże nam w razie czego odnaleźć zagubione gdzieś w zwojach mózgowych słówka. Jeśli zapomnimy słówko, mózg przypomina sobie ruch, zapach, dźwięk czy cokolwiek co kojarzy mu się z danym słowem i od tego bodźca łatwiej jest mu dojść bezpośrednio do potrzebnego słowa. Jeśli staramy się zapamiętać tylko słowo, to w razie zapomnienia, nie mamy żadnych innych drogowskazów, które nas do niego doprowadzą.

Piosenka może być też wyjściem do odegrania przedstawienia, przy użyciu np. dostępnych zabawek, albo specjalnie do tego celu przygotowanych aktorów (np. obrazki postaci wycięte z papieru i przyklejone taśmą do ołówka, lub papierowe pierścionki, z papieru nałożone na palec, albo postaci z plasteliny czy ciastoliny, pomalowane kamyki… możliwości jest wiele).

Warto też zwrócić uwagę na pojedyncze słówka. Co prawda dzieci, nie tak jak dorośli, nie potrzebują wiedzieć, co konkretnie śpiewają, żeby się dobrze bawić, ale jeśli damy im możliwość poznania znaczeń konkretnych słówek z tekstu piosenki, którą już znają, to zapewne dużo łatwiej i na dłużej je zapamiętają. Od czasu do czasu zapytajmy więc konspiracyjnym szeptem „a czy wiesz co znaczy Christmas”? Jeśli zrobimy zabawę z wyłapywania takich pojedynczych słówek, dziecko z dużym prawdopodobieństwem w niedługim czasie  dołączy i też będzie pytać, czy mama wie co to „saw” albo „snowman”. Tylko staraj się nie przesadzić. Jeśli z wesołej zabawy zrobi się wypytywanie i rozważanie każdego słówka, dziecko może się szybko zniechęcić. Tak jak ze wszystkim, nie ciągnij tematu, jeśli widzisz, że dziecko ewidentnie przestało się interesować. Odpuść, spróbuj później, za godzinę, następnego dnia. Zmuszanie do nauki to ostatnia rzecz, jaką chcesz robić własnym dzieciom. Uwierz mi. (O tym czym jest nauka przez zabawę przeczytasz tutaj.)

Ale chyba najłatwiej nauczyć dzieci piosenki wspólnym śpiewaniem. W domu, przy gotowaniu obiadu, wieszaniu prania, wieczornej kąpieli. W samochodzie, na spacerze. Jeśli mama czy tata dobrze się bawią śpiewając, to dziecko po prostu będzie ich naśladować.

A tutaj kilka pomysłów na świąteczne piosenki po angielsku dla maluchów

Lista świątecznych piosenek

10 little elves

We Wish You A Merry Christmas

Christmas is comming

10 Little Santas

Dancing Christmas Tree

Up on the Housetop

Hello Reindeer (bardzo prosta)

Reindeer Pokey (dobra dla najmłodszych, prosta i z pokazywaniem)

So Merry Christmes to all you home and school teachers and see you in the whole new 2016.

A może zamiast piosenki wierszyk? Kilka pomysłów na naukę wierszyków znajdziecie tutaj.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, proszę udostępnij go znajomym. Będę też wdzięczna za każdy komentarz.

  • Zapomniałaś o Jingle Bells! U nas w wersji „Jim Bobels” 😀

    • Nie do końca zapomniałam, po prostu myślę, że poza refrenem – to dość trudna piosenka:)