Przestrzeń do zabawy – cz. 16 – Zabawa na dworze

Zabawki do zabawy w piachu, o których pisałam w poprzednim wpisie, to nie jedyne zabawki jakie możemy wykorzystywać na dworze. Jest tego o wiele więcej. I dzisiaj właśnie o nich w moim cyklu „Przestrzeń do zabawy”

Co poza zabawkami do piachu, może być używane na dworze? Oczywiście wszelkiej maści rowerki, hulajnogi, jeździki, wózki dla lalek, u młodszych dzieci zabawki do pchania i ciągania. Wszelkie piłki i sprzęty do grania – rakietki, lotki, kije golfowe, pistolety na wodę, kreda do malowania po chodniku. Rozejrzyjcie się dokładnie po domu, a na pewno znajdziecie coś jeszcze.

Jak już nie raz wspominałam, bardzo ważne w organizacji zabawek jest to, żeby dzieci widziały z czego mogą wybierać. O zabawkach, których nie widać po prostu się nie pamięta.

Jeśli macie własny dom i możliwość zorganizowania wszystkich zabawek, do użycia na zewnątrz, to macie dużo łatwiej. Ciekawy pomysł na organizację wszystkich takich zabawek w jednym miejscu możecie znaleźć na blogu Organizig Junikie.

Jeśli natomiast, tak jak my – mieszkacie w bloku bez garażu, to nie ma chyba takiej możliwości, żeby wszystkie te zabawki były w jednym miejscu. Ja przynajmniej nie znalazłam żadnego rozwiązania, które mogłabym zastosować. Bo o ile mogę zorganizować jakieś pudło na piłki, rakietki itp. np. w przedpokoju, to już roweru i hulajnogi, tu nie postawię. Nie mam też za bardzo przestrzeni, żeby w jednym miejscu umieścić zabawki do piachu i resztę zabawek wykorzystywanych na dworze. Zazwyczaj są to duże rzeczy i mała półeczka im nie wystarczy.

Część rzeczy stoi na zewnątrz, część jest wynoszona do piwnicy. I jak więc pogodzić ten brak przestrzeni z potrzebą widoczności tych zabawek? Moim pomysłem jest fotograficzna lista zabawek przeznaczonych do zabawy na dworze. Taka tablica, na której są zdjęcia wszystkich zabawek, które mamy rozmieszczone w różnych miejscach. Obok zdjęcia można zapisać, gdzie akurat jest dana zabawkę, tak na wszelki wypadek, bo pamięć mamy bywa zawodna. Wtedy wychodząc na dwór, można rzucić okiem na listę i wybrać jakąś zabawę na dziś.

Przypominam też, że już w czwartek rusza mój newsletter – Wakacyjna Lista Aktywności. Więc jeśli chcecie co tydzień otrzymywać e-maila z pomysłami na aktywne spędzanie lata, wpiszcie swój e-mail w formularzu poniżej.

Jeśli spodobał Wam się ten wpis, podzielcie się nim ze znajomymi. Wystarczy kliknąć na odpowiednią ikonkę pod tekstem. Będę też wdzięczna za wszystkie komentarze. Podzielcie się proszę swoimi rozwiązaniami w tej kwestii.