Klusek z wody

Okresy wrażliwości

Według teorii Montessori każde dziecko ma w swoim rozwoju okresy szczególnej wrażliwości, kiedy to jest szczególnie podatne na zdobywanie nowych umiejętności. Nasz Klusek jest najwidoczniej w okresie szczególnej wrażliwości na na przesypywanie i przelewanie. Okres jak mogliście zauważyć trwa już od jakiegoś czasu, ale na razie nie zapowiada się na szybkie wygaśnięcie tych zainteresowań. Nawet teraz, jak to piszę, to Klusek przesypuje sobie na tacce soczewicę z kubka do foremek na lód.

Przelewanie

Ale dzisiaj będzie bardziej o przelewaniu. Oto kilka zdjęć dokumentujących Kluska przelewającego. Oczywiście przy przelewaniu niezbędna jest jakaś powierzchnia chłonna, bo inaczej mielibyśmy w kuchni małą powódź.

Problemy

Początkowo, po pierwszych eksperymentach w przelewaniu, mieliśmy z Kluskiem mały problem, bo chciał przelewać wszystko i wszędzie – przy wielkanocnym stole u babci, w restauracji, w barze, na ulicy. No po prostu gdzie mu się tylko coś do przelewania napatoczyło. Tłumaczyliśmy jednak cierpliwie, że przelewamy tylko w domu i już teraz nie ma większych problemów – wydaje się, że z grubsza Klusek załapał tę zasadę. Chociaż czasem trzeba mu jeszcze coś przypomnieć.